ویدئو پروژکتور

مرکز بازار نمایندگی فروش انواع ویدئو پروژکتور تلویزیون دار ایرانی

مرکز بازار نمایندکی ویدئو پروژکتورهای تلویزیون دار

امروزه با گسترش استفاده از ویدئو پروژکتور و ترجیح آن به تلویزیون یا ماهواره، فروشندگان بسیاری در مناطقی از تهران مانند خیابان ناصرخسرو، جمهوری، ایرانشهر و … اقدام به فروش انواع ویدئو پروژکتورهای وارداتی یا داخلی می‌کنند؛ اما مسئله‌ای که بسیاری از کاربران و خریداران با آن رو به رو هستند این است که چگونه می‌توانند به یک فروشنده اعتماد کرده و خرید خود را به راحتی و با خیال راحت انجام دهند. به همین دلیل وبسایت مهرآگین با هدف آگاه کردن کاربران از انواع ویدئو پروژکتور خانگی، جیبی، آموزشی، اداری و … تلاش می‌کند تا اطلاعات دقیق مناسبی را در اختیار کاربران قرار دهد. به همین دلیل این وبسایت با در اختیار گذاشتن اطلاعات تخصصی و با اهمیتی در رابطه با مشخصات ویدئو پروژکتور، عمر لامپ و نحوه تعویض لامپ پروژکتور، درگاه‌های ارتباطی و کاربرد آن‌ها، دلایل انواع خرابی ویدئو پروژکتور و نحوه تعمیر آن و … به کاربران و مشتریان برای نگهداری بهتر و انتخاب صحیح یا خرید ویدئو پروژکتور نو یا دست دوم کمک می‌کند. بنابراین از آنجا که در حال حاضر بسیاری ویدئو پروژکتور را به تلویزیون ترجیح می‌دهند، در این مقاله ببپه بررسی رابطه ویدئو دیتا پروژکتور و تلویزیون یا ماهواره خواهیم پرداخت تا علاوه بر مقایسه این دستگاه‌ها با یکدیگر، به چگونگی نحوه استفاده همزمان از آن‌ها نیز پی ببریم.

ویدئو پروژکتور یا تلویزیون؟

در دنیای امروز اکثر کارشناسان و متخصصان بر این باورند که ویدئو پروژکتور بهترین جایگزین برای تلویزیون‌های بزرگ و سنگین و پرمصرف است. اگرچه همچنان بسیاری از افراد که از فواید ویدئو پروژکتور اطلاعی ندارند از تلویزیون برای تماشای فیلم و سریال استفاده می‌کنند. مطمئناً تماشای فیلم‌های جذاب سینمایی یا سریال‌های درام با استفاده از ویدئو پروژکتور سینمای خانگی FULL HD و 4K لذتی متفاوت و بی‌نظیر را برای شما به ارمغان خواهد آورد. در واقع حتی اگر فردی یک بار هم فیلمی را در سینما دیده باشد، چنین تجربه لذت بخشی را هرگز فراموش نخواهد کرد. همچنین می‌توانید هر آنچه از یک تلویزیون انتظار دارید را با استفاده از یک دیتا ویدئو پروژکتور و با قیمتی برابر یا حتی کمتر از یک تلویزیون داشته باشید. در نتیجه بدیهی است که ویدئو پروژکتورها در مقابل تلویزیون یا ماهواره حرف‌های بسیاری برای گفتن دارند، اما برای اینکه ببینید ویدئو پروژکتور بهتر است یا تلویزیون، باید نیاز خود از یک دستگاه صوتی و تصویری را مشخص کنید.

البته با استفاده از راهکارهایی می‌توان آنچه که می‌خواهید با تلویزیون یا ماهواره ببینید را با پروژکتور و در یک صفحه نمایش بسیار بزرگ‌تر مشاهده کنید؛ ولی نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که اکثر ویدئو پروژکتورها توانایی روشن بودن و کارکردن به اندازه یک تلویزیون را در طول یک روز ندارند و استفاده زیاد و یکسره از آن‌ها موجب داغ شدن ویدئو پروژکتور می‌شود که خود این مسئله می‌تواند آسیب‌های بسیار جدی به دستگاه وارد سازد. همچنین یکی دیگر از مسائلی که برای کاربران مهم است، کیفیت تصویر ویدئو پروژکتور در مقابل تلویزیون می‌باشد. اندهزه تصویر و قیمت این دو دستگاه نیز یکی دیگر از ویژگی‌های مورد بحث است. در بسیاری از موقع می‌توان ویدئو پروژکتوری را انتخاب کرد که وضوح تصویر آن به همان اندازه تلویزیون می‌باشد اما ابعاد تصویر و سایز صفحه نمایش آن به مراتب بزرگتر از یک تلویزیون خواهد بود. به همین دلیل ممکن است دوستان یا آشنایان شما در هنگام تماشای برنامه‌ها ورزشی یا فیلم‌ها سینمایی با ویدئو پروژکتور خانگیتان، از اینکه یک تلویزیون با یک تصویر 65 اینچی را به یک ویدئو پروژکتور با تصویری به اندازه 150 اینچ و کیفیت HD و قیمتی برابر ترجیح داده‌اند، پشیمان شوند. در نتیجه در ادامه به مقایسه ویدئو پروژکتور و تلویزیون یا ماهواره از جنبه‌های مختلف و بررسی مزایا و معایب آن‌ها خواهیم پرداخت.

ویدئو پروژکتور یا تلویزیون؟

مزایا و معایب ویدئو پروژکتور و تلویزیون (مقایسه ویژگی‌های مختلف پروژکتور و تلویزیون)

در مشخصات ویدئو پروژکتور و تلویزیون، ویژگی‌های مشترکی و غیر مشترکی وجود دارد که با بررسی کلی آن‌ها، مزایا و معایب هر کدام از این دستگاه‌ها مشخص می‌شود؛ برای مثال دیتا ویدئو پروژکتور و تلویزیون‌ها را می‌توان از نظر کیفیت تصویر (رزولوشن، روشنایی، کنتراست و …)، طول عمر و هزینه‌های نگهداری، اندازه تصویر، قابلیت حمل و نقل، سهولت در استفاده و … مقایسه کرد.

اندازه تصویر: اگرچه امروزه تلویزیون‌های بزرگی طراحی شده‌اند که صفحه نمایشی به بزرگی 85 اینچ دارند، اما باز هم در این مورد توانایی رقابت با ویدئو پروژکتورها را نخواهند داشت؛ زیرا همه پروژکتورها توانایی نمایش تصاویر در محدوده گسترده‌ای (مثلاً 30 تا 300 اینچ) را دارند. معمولاً حداکثر اندازه تصویر ویدئو پروژکتورهای سینمای خانگی 120 اینچ است که در برخی موارد به 300 اینچ هم می‌رسد. به عبارت دیگر با خرید یک تلویزیون شما همواره یک صفحه نمایش با یک اندازه معین خواهید داشت، اما با استفاده از یک ویدئو پروجکشن می‌توانید سایز تصویر را تغییر داده و هنگام نمایش فیلم‌های سینمایی برای تعداد بیننده‌های بیشتر ابعاد تصویر را آنقدر بزرگ کنید که تجربه نشستن در سالن سینما را برای مخاطبان خود به ارمغان بیاورید. علاوه بر آن قیمت تلویزیون‌های بزرگ بسیار بالا بوده و صرفه اقتصادی نیز با خرید ویدئو پروژکتور خواهد بود.

قابلیت حمل‌ و نقل و جابجایی: امکان جا به جایی ویدئو پروژکتور، یک دیگر از مزایای آن نسبت به تلویزیون می‌باشد. به خصوص اگر قصد خرید یک تلویزیون بزرگ را داشته باشید، باید هزینه‌های گزافی را برای آن پرداخت کنید و در نهایت نیز نخواهید توانست به تنهایی آن را از اتاق نشیمن به اتاق خواب منتقل کنید؛ اما در رابطه با ویدئو پروژکتورها مسئله متفاوت است. در واقع یک ویدئو پروژکتور می‌تواند کمتر از 1 کیلوگرم وزن داشته باشد و با این وجود تصاویر بسیار بزرگ و با کیفیتی را روی پرده نمایش، ارائه دهد؛ به عنوان مثال می‌توان به ویدئو پروژکتورهای جیبی و قابل حمل اشاره کرد که روز به روز در حال گسترش هستند و محبوبیت فراوانی هم دارند. بنابراین اگر قصد داشته باشید در مسافرت‌ها و یا منزل دوستان و آشنایان، به دیدن فیلم، مسابقات ورزشی و انجام بازی بپردازید، بهتر است که ویدئو پروژکتور را انتخاب نمایید.

TV-or-projector-Portability

پرداخت هزینههای کمتر برای تماشای فیلم در سینما با خرید ویدو پروژکتور: همانطور که گفته شد، با استفاده از یک ویدئو پروژکتورقادرخواهیدبود تصاویری به بزرگی تصاویر موجود در سالن‌های سینما تولید کنید که تلویزیون‌ها از انجام این کار عاجزاند. البته داشتن یک سینما در خانه با استفاده از پروژکتور، مزایای بسیار بیشتری نسبت به ترک خانه و خرید بلیط برای نشستن در سالن‌های شلوغ سینما دارد؛ به عنوان مثال هنگام تماشای فیلم و سریال در خانه به تنهایی یا با دوستان، نیازی به نشستن روی یک صندلی خسته کننده نخواهد بود و راحتی و آسودگی بسیار بیشتری خواهید داشت.

نصب و راه اندازی: اغلب کاربران و افرادی که قصد خرید ویدئو پروژکتور دارند، درباره مشکلات نصب پروژکتور شنیده‌اند، اما لازم به ذکر است که ویدئو پروژکتورهای خانگی نیازی به نصب ندارند،! در واقع شما می‌توانید همانند یک تلویزیون، پروژکتور را نیز روی یک میز قرار داده و از تصاویری که روی پرده نمایش، تولید می‌کند لذت ببرید، مگر اینکه خود کاربر ترجیح دهد پروژکتور را به سقف یا دیوار نصب کند. همچنین در مواردی که کاربران قصد نصب تلویزیون به دیوار را داشته باشند، استفاده از ویدئو پروژکتور و قرار دادن آن روی میز یا زمین آسان‌تر خواهد بود. بنابراین با وجود ویدئو دیتا پروژکتورهای نسل جدید که همگی دارای لنزهای انعطاف پذیر و ویژگی‌هایی برای تنظیم و راه اندازی ساده‌تر مانند زوم، تصحیح زاویه تصویر و لنز شیفت هستند، دیگر نگرانی بابت نصب ویدئو پروژکتور وجود نخواهد داشت. همچنین با ظهور و گسترش ویدئو پروژکتورهای فاصله نزدیک یا الترا شورت ترو که توانایی نمایش تصاویر از فاصله بسیار نزدیک و چسبیده به پرده نمایش را دارند، حتی فضای خالی بین ویدئو پروژکتور و پرده نمایش نیز از بین خواهد رفت و مشکلاتی مانند کمبود فضا و ایجاد سایه روی تصاویر نیز وجود نخواهد داشت.

مقایسه نصب ویدئو پروژکتور و تلویزیون

آسیب رسیدن به چشم: در صورتی که استفاده زیادی از تلویزیون می‌کنید و این امر موجب خسته شدن چشم‌های شما می‌شود، جایگزین کردن آن با یک ویدئو پروژکتور بهترین کار برای محافظت از چشم‌هایتان است. در تلویزیون روشنایی زیادی به طور مستقیم به چشم برخورد می‌کند، اما در ویدئو پروژکتورها، تصاویر ابتدا روی یک پرده نمایش تولید می‌شوند و سپس به چشم می‌رسند. همچنین اندازه تصویر بزرگ ویدئو پروژکتور با پر کردن بخش زیادی از میدان دید بیننده، موجب کاهش فشار به چشمان او می‌شود.

مقایسه محافظت از چشم ویدئو پروژکتور و تلویزیون

کابل کشی و روش‌های اتصال: کابل کشی رابطه مستقیمی با استفاده‌ای که تلویزیون یا ویدئو پروژکتور می‌کنید، دارد. در واقع در صورتی که قصد مشاهده برنامه‌های تلویزیونی را داشته باشید، می‌توان تنها با اتصال کابل برق آن‌ها به پریز به هدف خود رسید، اما اگر بخواهید با پروژکتور، برنامه‌های تلویزیونی را ببینید نیازمند هزینه‌های اضافه و کابل‌ها و لوازم بیشتری خواهید بود. همچنین اکثر تلویزیون‌ها دارای درگاه‌های ارتباطی ضروری مانند HDMI، USB و Audio می‌باشند تا کاربران امکان نمایش تصاویر از یک منبع دیگر مانند فلش مموری یا لپ تاپ را داشته باشند و یا بتوانند با استفاده از اسپیکرهای خارجی صدایی بلندتر را پخش نمایند. در ویدئو پروژکتورها علاوه بر اینکه برای تامین برق مورد نیاز منبع تغذیه می‌بایست یک کابل برق به پروژکتور و پریز برق متصل کرد، باید یک کابل دیگر برای نمایش تصاویر نیز از منبع ورودی به ویدئو پروژکتور متصل کرد. البته بسیاری از ویدئو پروژکتورها، به خصوص مینی پروژکتورها و بهترین ویدئو پروژکتورهای جیبی، دارای باتری‌های بادوامی هستند که می‌توانند حداقل تا دو ساعت بدون نیاز به برق، تصاویر و محتواهای شما را نمایش دهند. همچنین معمولاً ویدئو پروژکتورهای پورت‌های ورودی و خروجی زیادی دارند که دست کاربر را برای اتصال از منابع مختلف باز می‌گذارد. یکی دیگر از ویژگی‌های فوق العاده ویدئو پروژکتورها، امکان اتصال به صورت بی‌سیم از انواع دستگاه‌های هوشمند مانند گوشی موبایل، لپ تاپ و تبلت است. البته همه ویدئو پروژکتورها چنین امکانی را ندارند و برخی از آن‌ها نیز با استفاده از یک دانگل وایرلس، قابلیت اتصال بی‌سیم را خواهند داشت.

طول عمر و دوام: در مشخصات ویدئو پروژکتورها یک ویژگی مهم به نام طول عمر لامپ وجود دارد که بهتر است هنگام خرید به آن توجه شود. هرچقدر طول عمر لامپ یا منبع نور ویدئو پروژکتور بیشتر باشد، هزینه‌های نگهداری و تعمیر و تعویض لامپ پروژکتور کمتر خواهد بود ولی در عوض قیمت دیتا ویدئو پروژکتور نیز افزایش خواهد داشت. همچنین هر ویدئو پروژکتوری باید به صورت دوره‌ای تعمیر و سرویس شود تا از خرابی و بروز مشکلاتی مانند تغییر رنگ یا عدم نمایش تصویر جلوگیری شود. همچنین در طول روز نمی‌توان به مدت زیاد ویدئو پروژکتور را روشن نگه داشت و از آن استفاده کرد، زیرا این کار موجب فرسایش و داغ شدن بیش از حد ویدئو پروژکتور می‌شود و در صورت تدوام آن هزینه‌های زیادی به کاربر تحمیل خواهد شد؛ اما تلویزیون‌ها می‌توانند به مدت زیاد روشن بمانند و حتی در صورتی که دچار خرابی شوند، هزینه‌های تعمیر یا تعویض قطعات آن‌ها نیز کمتر از ویدو پرجکشن خواهد بود. بنابراین می‌توان گفت در این مورد برنده تلویزیون است.

نمایش محتواهای سه بعدی: اکثر ویدئو پروژکتورهای خانگی امکان نمایش تصاویر و فیلم‌های سه بعدی را دارند، در صورتی که تعداد کمی از تلویزیون‌های موجود در بازار چنین قابلیتی دارند. همچنین با وجود ابعاد بزرگ تصاویر در ویدئو پروژکتورها، تماشای فیلم‌های سه بعدی فوق العاده لذت بخش و غیر قابل مقایسه با تلویزیون خواهد بود. گفتنی است برای مشاهده تصاویر 3D با پروژکتور یا تلویزیون باید عینک‌های 3D به صورت جداگانه خریداری شود.

مقایسه نمایش تصاویر 3D ویدئو پروژکتور و تلویزیون

سر و صدا و نویز: همانطور که گفته شد، ویدئو پروژکتورها دارای لامپ هستند که وظیفه نور پردازی را برعهده دارد. لامپ ویدئو پروژکتورها پس از روشن شدن شروع به داغ شدن می‌کند و افزایش دمای آن موجب بروز مشکلات بسیار جدی و خطرناکی مانند ترکیدن خواهد شد. به همین دلیل کمپانی‌های تولید کنند ویدئو پروژکتور، یک یا چند فن درون دستگاه قرار می‌دهند تا با استفاده از فیلتر، هوای تمیز و خنک محیط بیرون را با هوای گرم دورن پروژکتور جا به جا کنند. در نتیجه‌ی این فعالیت فن در پروژکتور، سر و صدا یا نویز خفیفی ایجاد خواهد شد. البته با پیشرفت تکنولوژی و ظهور فن‌های خاموش یا بی‌صدا این نویز در پروژکتورها به حداقل رسیده است و باعث اذیت بیننده‌ها نخواهد شد اما می‌توان گفت به طور کلی تلویزیون‌ها دارای نویز بسیار کمتری هستند و در اکثر موارد شما چیزی به جز صدای فیلم را نخواهید شنید.

کیفیت صدا: اغلب تصور می‌شود تلویزیون‌ها دارای بلندگوی داخلی هستند و ویدئو پروژکتورها توانایی تولید صدا را ندارند، اما باید اشاره کرد امروزه اکثر ویدئو پروژکتورهای سینمای خانگی نیز دارای اسپیکرهای داخلی می‌باشند و برخی از آن‌ها می‌توانند صدایی به اندازه صدای یک تلویزیون و یا فراتر از آن هم تولید کنند. به عبارت دیگر اگر قصد خرید ویدئو پروژکتور را دارید و نمی‌خواهید از اسپیکرهای خارجی استفاده کنید، بهتر است دستگاهی را انتخاب کنید که حداقل یک بلندگوی داخلی 10 واتی داشته باشد تا صدای واضحی را بشنوید هرچند که امروزه در بازار ویدئو پروژکتورهایی با بلندگوهای داخلی 60 واتی نیز دیده می‌شوند. همچنین بسیاری از پروژکتورهای خانگی دارای بلوتوث داخلی هستند که زحمت استفاده از کابل‌ها برای اتصال به اسپیکرهای خارجی را از بین می‌برند. بنابراین در صورتی که هدف شما داشتن یک سینمای خانگی بی‌نظیر و بدون نقص است، بهتر است از بلندگوهای خارجی چه برای تلویزیون و چه برای ویدئو پروژکتور استفاده کنید تا بهترین تجربه را داشته باشید.

کیفیت تصویر (رزولوشن، روشنایی، کنتراست و تکنولوژی تصویر): از آنجا که رزولوشن نقش بسیار مهمی در کیفیت تصویر دارد، کاربران تمایل به خرید تلویزیون یا پروژکتورهای 4K دارند، در صورتی که امروزه اکثر فیلم‌ها و محتواها نهایتاً با کیفیت FULL HD تولید می‌شوند و برای خرید پروژکتور یا تلویزیون 4K نیز باید هزینه‌های بسیار زیادی را متحمل شد. به طور کلی نمی‌توان رزولوشن ویدئو پروژکتور را با تلویزیون مقایسه کرد، زیرا عملکرد هر دو برای تولید تصاویر متفاوت است؛ برای مثال ویژگی‌هایی مانند روشنایی، کنتراست و تکنولوژی تصویر نیز در میزان کیفیت تصویر ویدئو پروژکتورها موثر هستند و باید همه آن‌ها در نظر گرفته شوند. لازم به ذکر است هرچقد تصاویر بزرگتری بخواهید باید ویدئو پروژکتوری با رزولوشن بیشتری را انتخاب کنید از طرفی هم لذت بردن از محتوای 1080P یا 2160P در صفحات کوچک‌تر تلویزیون دشوار است، مگر اینکه در فاصله 30 سانتی‌متری از تلویزیون بنشینید. معمولاً ویدئو پروژکتورهای سینمای خانگی دارای رزولوشن FULL HD یا 4K می‌باشند، اگرچه مدل‌های ارزان قیمت‌تری با رزولوشن HD نیز وجود دارند. روشنایی پروژکتور و میزان نور محیط نیز تاثیر بسیار زیادی روی کیفیت تصویر و نمایش جزئیات دارد. بسته به اینکه محیطی که قصد استفاده از ویدئو پروژکتور در آن را دارید تا چه اندازه روشن است، باید ویدئو پروژکتور خود را انتخاب نمایید. در واقع هر چقدر نور محیط کمتر باشد، توانایی غلبه پروژکتور به نور محیط و در نتیجه کیفیت تصویر آن بیشتر خواهد بود. معمولاً به دلیل اینکه امکان کنترل نور و خاموش کردن چراغها یا کشیدن پرده‌ها در خانه وجود دارد، ویدئو پروژکتورهای خانگی دارای میزان روشنایی بین 2.000 تا 3.000 انسی لومن می‌باشند. همه این‌ها در صورتی است که می‌توان با استفاده از تلویزیون در یک اتاق روشن هم به راحتی فیلم دید. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت اگر قصد راه اندازی یک سینمای خانگی و سیستم نمایشی در یک اتاق نسبتاً تاریک را دارید، استفاده از یک ویدئو پروژکتور منطقی‌تر خواهد بود. کنتراست ویدئو پروژکتورها نیز همانند روشنایی با میزان نور محیط رابطه دارد. هرچقدر یک اتاق تاریک‌تر باشد، می‌توان ویدئو پروژکتوری با روشنایی کمتر انتخاب کرد اما برای داشتن رنگ‌های غنی و عمیق بهتر است دستگاهی که کنتراست بیشتری دارد را برگزید. همچنین گفتنی است که ویدئو پروژکتورهای مختلف دارای تکنولوژی‌های تصویر متفاوتی هستند که مهمترین و پر استفاده‌ترین آن‌ها را می‌توان تکنولوژی‌های 3LCD و DLP دانست. هر کدام از این تکنولوژی‌ها نیز معایب و مزایای خود را دارند اما در ویدئو پروژکتورهای 3LCD به دلیل استفاده از سه تراشه LCD کیفیت رنگ بالاتر است. از طرف دیگر، تلویزیون‌ها برای تولید بهترین رنگ، نیاز به پردازش بهتر دارند و همین امر باعث بالاتر رفتن قیمت آن‌ها می‌شود. بهترین تلویزیون‌های 4K نسبت به بسیاری از پروژکتورها می‌توانند طیف گسترده‌تری از رنگ را تولید کنند، اما امروزه پروژکتورها هم به تولید رنگ‌های طبیعی بسیار نزدیک شده‌اند. در نهایت می‌توان گفت اگر توانایی کم کردن نور محیط و پرداخت هزینه‌های کافی برای خرید یک ویدئو پروژکتور فول اچ دی یا 4K را داشته باشید، مطمئناً با تصاویر بزرگ پروژکتور، تجربه بسیار لذت بخش‌تری از تلویزیون برای خود خواهید ساخت.

در ویدئوی زیر به مقایسه ویدئو پروژکتور و تلویزیون پرداخته شده است:

چگونه به‌وسیله‌ی ویدئو پروژکتور تلویزیون ببینیم؟

به طور کلی زمانی که می‌خواهید تلویزیون را با هدف تماشای اخبار یا برنامه های کوتاه در طول روز تماشا کنید ویدیو پروژکتور آن‌چنان به کارتان نخواهد آمد اما تماشای فیلم و فوتبال و بازی با وسیله‌های پخش کننده گیم مثل پلی استیشن یا دیگر موارد مشابه می‌تواند با ویدیو پروژکتور بسیار لذت بخش‌تر باشد و در واقع می‌توانید با هزینه کمتری نسبت به تلویزیون و با کم کردن نور محیط تصویری بزرگتر و بهتر داشته و راحت‌تر از آن استفاده کنید. با توجه به توضیحات بالا می‌توان نتیجه گرفت که به طور کلی خرید و استفاده از ویدئو پروژکتور برای داشتن یک سینمای خانگی فوق العاده و بی‌نقص به صرفه‌تر است. همچنین اگرچه بسیاری از پروژکتورهای جیبی و خانگی دارای سیستم عامل داخلی اندروید و قابلیت‌هایی از این دست هستند که امکان مشاهده برنامه‌های تلویزیونی یا اینترنتی را برای کاربران فراهم می‌کنند، اما بعضی از آن‌ها نیز فاقد چنین قابلیت‌هایی می‌باشند و برای مشاهده برنامه‌های تلویزیون یا ماهواره می‌بایست از روش‌های دیگری استفاده کرد. بنابراین اگر قصد تماشای برنامه‌های تلویزیونی دریافت سیگنال‌های گیرنده‌های دیجیتالی را دارید، با ما همراه باشید تا انواع روش‌هایی که می‌توان با انجام آن‌ها برنامه‌های تلویزیونی یا ماهواره‌ای را به وسیله ویدئو پروژکتور و در ابعاد بزرگتر مشاهده کنید را بررسی کنیم:

روش اول (استفاده از آندروید باکس یا انتخاب پروژکتورهایی با سیستم عامل اندروید داخلی): اگر در همان ابتدا که قصد خرید ویدئو پروژکتور نو یا استوک را دارید، دستگاهی را انتخاب کنید که دارای سیستم عامل اندروید داخلی است، قادر خواهید بود علاوه بر تماشای تلویزیون با پروژکتور، از انواع سایت‌ها و برنامه‌های اینترنت مانند یوتیوب استفاده کنید و از امکانات فراوان آن‌ها لذت ببرید. همچنین در صورتی که ویدئو پروژکتور شما فاقد سیستم عامل اندروید است، می‌توانید با استفاده از یک اندروید باکس و اتصال آن با کابل HDMI به پروژکتور، حالتی شبیه به تلویزیون هوشمند برای خود بسازید.

استفاده از آندروید باکس یا انتخاب پروژکتورهایی با سیستم عامل اندروید داخلی برای نمایش برنامه های تلویزیونی با پروژکتور

روش دوم (استفاده از لپ تاپ و سایت‌های پخش زنده): این روش نیز بسیار ساده بوده و برای انجام آن کافی است لپ تاپ خود را با کابل HDMI به ویدئو پروژکتور متصل کرده و سپس از طریق لپ تاپ به سایت‌های پخش زنده برنامه‌های تلویزیونی مراجعه و تصویر آن را روی یک پرده نمایش بزرگ مشاهده کنید. البته در این روش سرعت اینترنت بسیار مهم است، زیرا در صورت کندی اینترنت یا قطع و وصلی زیاد تجربه چندان لذت بخشی از تماشای یک مسابقه فوتبال زنده نخواهید داشت. همچنین دقت داشته باشید که ویدئو پروژکتورها، مانیتورها و به طور کلی نمایشگرهای تصویر، دارای یک رزولوشن اصلی بوده و برای نمایش این کیفیت واقعی و اصلی باید کامپیوتر یا لپ تاپ خود را بر روی همان رزولوشن تنظیم نمایید. البته تمام ویدئو پروژکتورها تا حد زیادی می توانند رزولوشن‌های بالاتر و پایین‌تر را نشان دهند اما این مورد را در نظر بگیرید که با این کار وضوح تصویر شما پایین تر خواهد آمد.

استفاده از لپ تاپ و سایت‌های پخش زنده برای نمایش برنامه های تلویزیونی با پروژکتور

روش سوم (اتصال تلویزیون، گیرنده دیجیتال یا ماهواره با کابل HDMI به پروژکتور): در صورتی که هم تلویزیون دارید و هم ویدئو پروژکتور، می‌توانید با اتصال آن‌ها به یکدیگر به راحتی برنامه‌های تلویزیونی را ببینید. البته از آنجایی که امروزه از گیرنده‌های دیحیتال برای دریافت سیگنال‌های برنامه‌های تلویزیونی به جای گیرنده‌های آنالوگ استفاده می‌شود، احتمالاً مجبور باشید با استفاده از یک کابل HDMI گیرنده دیجیتال یا ماهواره را به پروژکتور متصل کنید. همچنین گفتنی است که در بسیاری از تلویزیون‌های جدید گیرنده دیجیتال داخلی وجود دارد نیازی به رسیورهای خارجی نیست. بنابراین در صورتی که از گیرنده دیجیتال استفاده می‌کنید، برای نمایش برنامه‌های تلویزیونی توسط پروژکتور، می‌بایست ابتدا آنتن را به گیرنده و سپس گیرنده دیجیتال را با کابل HDMI به پروژکتور متصل کنید؛ همچنین در صورتی که تلویزیون شما دارای گیرنده دیجیتال داخلی است و پورت خروجی HDMI هم دارد، کافی است یک کابل HDMI را از تلویزیون به ویدئو پروژکتور متصل کنید تا برنامه‌های تلویزیونی را در ابعاد بزرگتر مشاهده کنید. اگر تلویزیون شما دارای گیرنده دیجیتالی داخلی است اما فاقد خروجی HDMI است، باید یک گیرنده دیجیتال جدا که پورت خروجی HDMI داشته باشد خریداری کنید. ذکر این نکته خالی از لطف نیست که به جز در مدل‌های محدودی مانند ویدئو پروژکتور ال جی ph550 و ویدئو پروژکتور ال جی LG PW1000، نمی‌توان آنتن تلویزیون یا دیش ماهواره را به صورت مستقیم به ویدئو پروژکتور متصل کرد.

(اتصال تلویزیون، گیرنده دیجیتال یا ماهواره با کابل HDMI به پروژکتور برای نمایش برنامه های تلویزیونی با پروژکتور

همچنین در صورتی که بخواهید هم زمان از ویدئو پروژکتور و ماهواره و تلویزیون استفاده کنید، باید یک اسپلیتر hdmi تهیه کرده و ماهواره یا گیرنده دیجیتال را به اسپلیتر HDMI متصل کرده و سپس از یکی از خروجی‌های اسپلیتر hdmi به تلویزیون و از خروجی دیگر به ویدئو پروژکتور متصل شوید.

جمع بندی

در نهایت می‌توان گفت که در رقابت بین تلویزیون‌های صفحه تخت و ویدئو پروژکتور، ویدئو پروژکتور با پیروز میدان است و به همین دلیل است که امروزه آن را جایگزین تلویزیون‌ها می‌دانند. اما باز هم تاکید می‌کنیم که کاربرد و مقصود شما در انتخاب یک سیستم تصویری از همه چیز مهمتر است و در ابتدا باید ببینید که چه نیاز‌هایی دارید. به عبارت دیگر اگر بیشتر اهل دیدن اخبار یا برنامه‌های زنده تلویزیونی هستند و تلویزیون شما در طول روز مدت زیادی روشن است، خرید ویدئو پروژکتور چندان کار منطقی نیست، هرچند طبق توضیحات داده شده،  با پروژکتور نیز می‌توان برنامه‌های تلویزیونی را مشاهده کرد؛ اما اگر می‌خواهید تجربه داشتن یک سینمای خانگی فوق العاده را داشته باشید و به جای دیدن خبرهای روزمره به تماشای فیلم‌ها و سریال‌های جذاب بنشینید و یا با دوستان خود بازی‌های هیجان انگیز را انجام دهید، استفاده از ویدئو پروژکتور بهترین انتخاب خواهد بود.

خرید ویدئو پروژکتور یا تلویزیون؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *