ویدئو پروژکتور

ویدئو پروژکتور استوک یا دست دوم یا نو بخرم؟

ویدئو پروژکتورها ابزارهای بسیار کاربردی و مهمی هستند که در سالیان اخیر با افزایش قیمت چشمگیری مواجه شده‌اند. به همین دلیل بسیاری از خریداران پروژکتور، به ویدئو پروژکتورهای دست دوم یا استوک روی آورده‌اند تا دستگاهی متناسب با بودجه خود تهیه کنند. اما افراد زیادی نیز با این تصمیم مخالف بوده و پیشنهاد می‌کنند که پروژکتوری نو اما با کیفیت پایین‌تر تهیه شود تا جبران بودجه کم کاربر باشد. البته مهمترین مسئله در خرید کالاهای دیجیتال به خصوص ویدئو پروژکتور این است که از چه کسی یا در واقع از چه فروشنده‌ای خریداری می‌شوند. زیرا بسیاری از فروشنده‌ها حتی مدت زمانی را به عنوان ضمانت یا گارانتی برای دیتا پروژکتورهای دست دوم هم تعیین می‌کنند، در حالی که برخی از فروشنده‌ها حتی برای ویدئو پروژکتورهای نو هم ضمانتی نمی‌دهند. در نتیجه می‌توان با بررسی یک سری از موارد مهم پاسخ مناسبی برای این سوال که بهتر است ویدئو پروژکتور استوک یا دست دوم یا نو بخریم؟ پیدا کرد. در ادامه سعی شده است تا اطلاعات کامل و دقیقی درباره ویدئو پروژکتورهای استوک یا دست دوم و پروژکتورهای نو در اختیارتان قرار گیرد و مواردی از قبیل: عمر لامپ پروژکتور، برند ویدئو پروژکتور، گارانتی، کیفیت تصویر و … به طور کامل توضیح داده شده‌اند. بنابراین انتظار می‌رود با مطالعه دقیق این مقاله بتوانید تصمیم درستی برای انتخاب ویدئو پروژکتور مدنظرتان بگیرید.

به چه پروژکتورهایی استوک، دست دوم و نو گفته می‌شود؟

ویدئو پروژکتورهای نو یا استفاده نشده، همانطور که از نامشان پیداست پس از تولید توسط هیچ فردی از جعبه باز نشده‌اند و مورد استفاده قرار نگرفته‌اند. ویدئو پروژکتورهای دست دوم نقطه مقابل پروژکتورهای نو هستند و قبلاً توسط فرد یا افرادی استفاده شده و پس از مدتی مجدداً وارد بازار ویدئو پروژکتورها شده‌اند. اما دسته سومی نیز وجود دارد که به آن پروژکتور استوک می‌گویند. در واقع از آنجایی که در کشورهای اروپایی قانونی برای بازگشت بی‌قید و شرط کالا پس از 20 روز وجود دارد، به ویدئو پروژکتورهایی که تا 20 روز پس از خرید به فروشنده باز می‌گردند، ویدئو پروژکتور استوک گفته می‌شود. این دیتا پروژکتورها قیمت کمتری نسبت به پروژکتورهای نو دارند. همچنین کشورهای خاورمیانه مانند ایران، به دلیل نرخ بالای ارز بازار بسیار خوبی برای فروش این کالاها به شمار می‌روند. البته گفتنی است که امروزه تفاوت زیادی بین ویدئو پروژکتور دست دوم و ویدئو پروژکتور استوک وجود ندارد و گاهی اوقات به پروژکتورهای دست دوم که مدت زیادی هم استفاده شده‌اند، استوک گفته می‌شود.

ویدئو پروژکتورهای استوک، دست دوم و نو باید از چه نظر مقایسه شوند؟

بسیاری از مشخصات ویدئو پروژکتورها بین نسخه نو و کارکرده آن تفاوتی ندارند؛ برای مثال ابعاد تصویر، زوم، کیستون، درگاه‌های ارتباطی و غیره. بنابراین می‌توان از این مشخصات چشم پوشی کرده و مستقیم به سراغ مشخصاتی که کارکرده بودن یا نبودن ویدئو پروژکتور روی آن‌ها تاثیر دارد برویم. زمانی که از یک ویدئو پروژکتور برای مدتی استفاده می‌شود، کیفیت تصویر آن دیگر همانند روز اول نخواهد بود. همچنین با توجه به این که منبع نور ویدئو پروژکتورها طول عمر مشخصی دارد، بدیهی است که با استفاده از ویدئو پروژکتور برای مدتی، عمر منبع نور آن کاهش پیدا خواهد کرد. علاوه بر آن امکان دارد که ویدئو پروژکتورهای استوک یا دست دوم دچار تعمیراتی شده باشند و یک یا چند قطعه از آن‌ها تعویض شده باشد که در این صورت اصل بودن یا نبودن قطعات جایگزین شده نیز باید بررسی شوند. همچنین مواردی از قبیل برند دیتا پروژکتور، گارانتی پروژکتور و تست کیفیت تصویر پروژکتور نیز از جمله مسائلی می‌باشند که حتما بایستی مورد بررسی قرار گیرند. بنابراین به طور کلی می‌توان گفت هنگام انتخاب یک ویدئو پروژکتور دست دوم یا استوک باید به 5 مورد توجه شود که عبارت‌اند از: 1-برند ویدئو پروژکتور 2-عمر لامپ دستگاه و مدت زمانی که از پروژکتور استفاده شده است 3-کیفیت تصویر و روشنایی پروژکتور 4-گارانتی داشتن یا نداشتن پروژکتور استوک 5-اصل بودن یا نبودن قطعات جایگزین شده. در ادامه هر کدام از این موارد را بررسی می‌کنیم.

برند ویدئو پروژکتور

یکی از مهمترین ملاک‌ها برای خرید هر دستگاهی برند و کمپانی سازنده آن است. در ارتباط با ویدئو پروژکتور نیز، برند و مدل دستگاه نقش بسیار مهمی را دارند. در واقع ممکن است یک ویدئو پروژکتور توسط یکی از بهترین شرکت‌ها و برندها ساخته شده باشد و حتی در حالت استوک یا دست دوم نیز، از پروژکتور نویی که برند معتبری ندارد بهتر و با کیفیت‌تر باشد. حتی در این حالت ممکن است که قیمت ویدئو پروژکتور دست دوم با وجود مشخصات و کیفیت برترش کمتر از پروژکتور نو باشد؛ بنابراین همیشه قیمت بالا نشان دهنده بهتر بودن یک کالا نیست و در مواردی از این قبیل می توان به راحتی به سراغ ویدئو پروژکتور کارکرده رفت. از جمله بهترین و محبوب‌ترین برندهای ویدئو پروژکتور میتوان به اپسون، بنکیو، ویوسونیک، اپتما، سونی، پاناسونیک، مکسل، ریکو، NEC و … اشاره کرد که پیشنهاد می‌شود اگر قصد خرید ویدئو پروژکتور دست دوم یا استوک دارید، از بین همین برندها، دیتا پروژکتور مدنظر خود را انتخاب کنید و به سراغ برندهای ناشناخته و نامعتبر نروید. لازم به ذکر است که برند اپسون بیشترین فروش را در بین ویدئو پروژکتورهای استوک دارد. البته این نکته را نیز باید ذکر کنیم که علاوه بر برند پروژکتور و کمپانی سازنده آن، فروشنده ای که قصد خرید از او را دارید هم بسیار مهم است و باید مطمئن شوید که با یک شرکت یا فروشنده قابل اطمینان وارد معامله می شوید.

عمر لامپ

می‌توان بزرگترین معضل کاربران در انتخاب و خرید ویدئو پروژکتور دست دوم یا استوک را عمر کوتاه لامپ آن دانست. از آنجایی که هر ویدئو پروژکتور برای تولید تصاویر دارای یک منبع نور با عمر مشخص است که توسط کمپانی سازنده آن اعلام می‌شود، زمانی که پروژکتور برای مدت زمان قابل توجهی مورد استفاده قرار می‌گیرد از عمر لامپ آن کاسته می‌شود؛ به عنوان مثال اگر یک دیتا پروژکتور نو دارای لامپی با طول عمر 5.000 ساعت باشد و کاربر به مدت 2 سال روزانه چهار ساعت از آن استفاده کرده و سپس قصد فروش آن را به عنوان ویدئو پروژکتور دست دوم داشته باشد، تقریبا 2.000 ساعت دیگر از عمر لامپ برای کاربر بعدی که قصد خرید ویدئو پروژکتور دست دوم را دارد، می‌ماند. در واقع هرچه یک پروژکتور بیشتر استفاده شود، عمر لامپ آن کمتر خواهد بود.

بنابراین با توجه به قیمت بالای لامپ ویدئو پروژکتور و هزینه‌های تعمیر یا تعویض آن، اگر قصد خرید ویدئو پروژکتور کارکرده یا دست دو را دارید، بهتر است پروژکتور دست دومی را خریداری کنید که استفاده زیادی از آن نشده باشد. به طورخلاصه می‌توان گفت درباره عمر لامپ کفه ترازو به سمت ویدئو پروژکتورهای نو است، حتی اگر یک پروژکتور نو اخیرا تولید شده باشد کیفیت لامپ بهتری نسبت به یک پروژکتور نوی قدیمی خواهد داشت؛ و اگر ویدئو پروژکتور دست دوم یا استوک عمر لامپش بیش از حد، کم باشد، ارزش خرید پایینی خواهد داشت. ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که معمولا حتی اگر لامپ ویدئو پروژکتور دست دوم تعویض هم شده باشد، به کیفیت لامپ اصلی نخواهد بود. نحوه تشخیص عمر باقی مانده لامپ پروژکتور چندان راحت نیست، و با وجود اینکه ویدئو پروژکتورها دارای سیستم شمارش کارکرد لامپ می باشند که از طریق منوی دستگاه قابل دستیابی و مشاهده می‌باشد، اما در اکثر موارد باز هم نمیتوان به صورت دقیق مدت زمان استفاده شده از لامپ را مشخص کرد.

کیفیت تصویر

کیفیت تصویر ویدئو پروژکتور نیز همانند عمر لامپ با استفاده زیاد، کاهش می‌یابد. در واقع به طور میانگین پس از 500 ساعت استفاده از پروژکتور، کیفیت تصویر یک مرحله افت خواهد کرد. اما ویدئو پروژکتورهای دست دوم یک مزیت خوبی دارند و آن هم این است که امکان تست کیفیت تصویر توسط خریدار را دارا می‌باشند. در واقع هنگام خرید یک ویدئو پروژکتور دست دو یا استوک بهتر است که از فروشنده بخواهید تا آن را تست کند. بنابراین با تست پروژکتور و مشاهده تصویر حاصله، در صورتی که تصویر دارای کیفیت پایینی باشد یا تار و نامشخص نمایش داده شود بهتر است از خرید آن اجتناب شود. همچنین در برخی از پروژکتورهای دست دوم یا استوک ممکن است هنگام تست کیفیت تصویر قسمت‌هایی از تصویر سیاه باشند و یا رنگهای موجود در تصویر خروجی، باهم به صورت غیر مطلوب ترکیب شده باشند و یا بخش‌هایی از تصویر بی‌دلیل دارای سایه‌های قرمز، بنفش، آبی یا زرد باشد که در این حالات نیز دستگاه معیوب بوده و پیشنهاد می‌شود به سراغ پروژکتور دیگری بروید.

گارانتی

همه پروژکتورهای نو که دارای برند معتبری هستند، گارانتی خوبی هم دارند، اما این گارانتی‌ها ضمانت کننده ویدئو پروژکتورهای استوک نخواهند بود. البته برخی از فروشنده‌ها و شرکت‌هایی که ویدئو پروژکتورهای دست دوم یا استوک را به فروش می‌رسانند دارای ضمانت و گارانتی قابل قبولی هستند اما در حالت کلی باید بگویم که وضعیت گارانتی دستگاه‌های نو نسبت به استوک و دست دوم بسیار بهتر است. در هر حال پیشنهاد می شود که هنگام خرید ویدئو پروژکتور دست دوم از فروشنده درخواست کنید که اصالت و سلامت دیتا پروژکتور را حداقل برای 6 ماه ضمانت کند.

اصالت قطعات جایگزین شده در پروژکتور استوک یا دست دوم

از آنجا که یک ویدئو پروژکتور دست دوم ممکن است دچار آسیب‌هایی شده باشد و قطعه یا قطعات آسیب دیده بالاجبار تعمیر یا تعویض شده، یا طول عمر برخی از قطعات آن مانند فیلتر هوا و لامپ، به اتمام رسیده باشد، بهتر است حتما با مراجعه به یک فروشنده قابل اعتماد از او راجب اینکه در دیتا پروژکتور قطعه‌ای تعویض شده یا خیر پرس و جو کرده و در صورتی که قطعه یا قطعاتی تعویض شده باشند، حتما درباره اصالت قطعه جایگزین شده سوال کرده و اطلاعات دقیقی به دست آورید.

مزایا و معایب ویدئو پروژکتورهای دست دوم یا استوک و ویدئو پروژکتورهای نو

تا کنون موارد مهمی که هنگام تصمیم گیری برای انتخاب یک ویدئو پروژکتور؛ از بین نو و دست دوم یا استوک، باید مورد توجه قرار دهید، ذکر شد. اکنون قصد داریم تا با یک جمع بندی مهمترین مزایا و معایب ویدئو پروژکتورهای دست دوم و استوک را با مزایا و معایب دیتا پروژکتورهای نو، مقایسه کرده تا با یک بودجه یکسان بهترین انتخاب را داشته باشیم.

مزایا ویدئو پروژکتور دست دوم یا استوک

با توجه به توضیحاتی که در این مقاله ذکر شد، مزایای یک ویدئو پروژکتور دست دوم عبارت‌اند از:

 1. قیمت پایین‌تر نسبت به پروژکتور هم رده نو
 2. دارا بودن تست کیفیت تصویر قبل از خرید، که موجب می‌شود خریدار همان پروژکتور با همان کیفیت تصویر مطلوبش را خریداری کند.
 3. پروژکتورهای کارکرده که برند معتبری دارند، کیفیتی برتر از پروژکتورهای نوی هم رده با برند ناشناس دارند.

معایب ویدئو پروژکتور دست دوم یا استوک

همچنین معایب ویدئو پروژکتورهای دست دوم نیز به شرح زیر می‌باشد:

 1. عدم وجود گارانتی یا کوتاه بودن زمان گارانتی
 2. استهلاک قطعات
 3. عمر پایین لامپ
 4. کیفیت تصویر و روشنایی پایین‌تر نسبت به نو همان پروژکتور(حتی با وجود تغییر نکردن لامپ دستگاه)
 5. احتمال تعمیرشدگی و استفاده از قطعات غیر اصل و بی‌کیفیت
 6. عدم وجود یا ناقص بودن برخی از ابزارهای اضافیِ همراه پروژکتور مانند ریموت کنترل

مزایا ویدئو پروژکتور نو

بهترین مزیت‌های ویدئو پروژکتورهای نو عبارت‌اند از:

 1. وجود ضمانت معتبر و گارانتی 18 ماهه تا 2 ساله که کاربران را از سلامت دستگاه کاملاً مطمئن کرده و باعث رفع بسیاری از نگرانی‌های او می‌شود.
 2. طول عمر بالای لامپ
 3. نو و اصل بودن قطعات
 4. کیفیت تصویر در پروژکتورهای نو همان خواهد بود که در مشخصات آن‌ها ذکر شده نه کمتر.

معایب ویدئو پروژکتور نو

معایب ویدئو پروژکتور نو نیز عبارت است از:

 1. قیمت بالا
 2. عدم امکان تست کیفیت تصویر، که البته برای خرید پروژکتورهای نو با برند معتبر چندان ضروری نمی‌باشد.

سخن پایانی

اگرچه در این مقاله مهمترین مواردی که برای خرید ویدئو پروژکتور نو یا دست دوم باید به آنها دقت شود، ذکر شد اما برخی از مشخصات دیگر مانند تکنولوژی تصویر نیز ممکن است موثر باشند؛ مثلا یک پرژکتور DLP دارای طول عمر لامپ بیشتری نسبت به یک پروژکتور 3LCD است اما از طرفی پروژکتورهای 3LCD کیفیت تصویر بالاتری دارند. همچنین، یکی دیگر از نکات مهمی که بهتر است به آن توجه شود، مسئله نیاز شما است. در واقع در وحله اول باید از خودتان بپرسید که یک ویدئو پروژکتور چقدر برای من کاربردی است و آیا یک ویدئو پروژکتور دست دوم برای من کافی است و نیاز مرا برطرف می‌کند یا خیر؟ زیرا در بسیاری از موارد برای کاربرد و مدت زمانی که فرد قصد استفاده از پروژکتور را دارد، یک دستگاه استوک کافی می‌باشد. همچنین همانطور که گفته شد، دیتا پروژکتورهای دست دوم در برندهای معتبری مانند اپسون کیفیتی بالاتر از دستگاه‌های نو با برند پایین‌تر دارند و میتوان با قیمت کمتر، پروژکتوری با کیفیت بهتر داشت. البته مهمترین مسئله در خرید ویدئو پروژکتور، بودجه کاربر است. در واقع میزان بودجه‌ای که شما برای خرید پروژکتور در نظر دارید، تعیین کننده این است که پروژکتور استوک بخرید یا نو. در برخی موارد اگر بودجه تعیین شده مناسب و بالا باشد خرید دستگاه نو به صرفه‌تر است اما در بودجه‌های پایین معمولا خرید ویدئو پروژکتور استوک سالم و تمیز بسیار مقرون به صرفه‌تر خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *