ویدئو پروژکتور

تفاوت کالای استوک، دست دوم و اپن باکس

تفاوت کالای استوک و دست دوم

با افزایش قیمت ها در کالای دیجیتالی و برخی از دیگر انواع کالا ها، بازار محصولات دست دوم و محصولات استوک پررنگ تر از قبل شده است و بسیاری از خریداران به سمت خرید محصولات استوک و دست دوم میروند. اما همیشه این سوال وجود داشته است که تفاوت کالای استوک با کالای دست دوم چیست؟

ویژگی های زیادی باعث شده تا مشتریان به سمت خرید محصولات استوک و دست دوم بروند که مهمترین آنها نیز قیمت مناسب و کیفیت خوب این محصولات است. در میان کالای های استوک، محصولاتی مانند لپ تاپ های استوک، ویدئو پروژکتور استوک و برخی از دستگاه های اداری دیگر، محبوبیت بالایی در بین مشتریان پیدا کرده اند. در ادامه به صورت کامل به بررسی تفاوت استوک با پروژکتور میپردازیم که اگر شما هم قصد خرید کالای استوک یا دست دوم را دارید، بتوانید بهترین تصمیم گیری را انجام دهید.

کالای استوک چیست؟

استوک یک نوع کالای دست دوم است که توسط تجارت ها به منظور فروش مجدد استفاده می‌شود. در ایران، اصطلاح “استوک” به طور کامل شناخته نشده است و بسیاری از افراد آن را به معنای کالای دست دوم تلقی می‌کنند. با این حال، کالاهای استوک دارای تفاوت‌هایی با کالاهای دست دوم هستند که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

کالای های استوک ممکن است کاملاً تمیز و نو یا دارای اثرات استفاده و فرسودگی باشند، به ویژه وابسته به شرایط استفاده قبلی و نگهداری در انبار. این موارد باعث تفاوت در قیمت‌گذاری می‌شوند.

مقایسه استوک و دست دوم

در کشورهایی مانند آمریکا و کشورهای اروپایی، کالاهایی که چند سال از تولیدشان گذشته و هنوز به فروش نرسیده‌اند یا در انبار باقی مانده‌اند، با تخفیف حدود 70 تا 75 درصد به عنوان “استوک” به فروش می‌رسند.

همچنین، کالاهایی که بعد از خرید توسط مشتریان برگشت داده شده‌اند به دلیل استفاده یا باز شدن بسته‌بندی، با قیمت کمتر و با نام “استوک” عرضه می‌شوند. به علاوه، زمانی که تولید یک کالا متوقف می‌شود، لوازم جانبی و قطعات آن نیز به عنوان “استوک” به فروش می‌رسند.

بنابراین، استوک به معنای کالایی است که در انبار نگهداری شده و می‌تواند دارای تخفیف ویژه و شرایط خاصی باشد که با کالاهای دست دوم عموماً ارتباط دارد. برای مثال شما می توانید ویدئو پروژکتور استوک را با گارانتی، مهلت تست و خدمات پس از فروش از فروشگاه مهراگین خریداری کنید.

مزایای کالای استوک

 • قیمت مناسب: کالای های استوک قیمت ارزان تری نسبت به کالا های دیگه دارند و همین موضوع نیز باعث شده تا مشتریان با هزینه کمتر محصول مورد نظر خود را خریداری کنند.
 • گارانتی و خدمات پس از فروش: اگر خرید خود را از فروشگاه های معتبر انجام دهید، معمولا می توانید گارانتی و خدمات پس از فروش نیز برای محصولات تهیه شده دریافت کنید.
 • کیفیت مناسب: بسیاری از محصولات استوک به دلیل کارکرد کم و گرید بالایی که دارند، کیفیت خوبی را ارائه می کنند.
 • تنوع مناسب: تنوع محصولات استوک در بسیاری از کالا ها مانند لپ تاپ و ویدئو پروژکتور استوک، بسیار خوب است.

معایب محصولات استوک

 • کارکرده بودن: محصولات استوک قبلا به شکل های مختلفی مورد استفاده قرار گرفته اند و کالای آکبند به حساب نمی آیند.
 • عدم وجود جعبه: عموما محصولات استوک فاقد جعبه و لوازم جانبی می باشند. البته در برخی از فروشگاه ها نیز لوازم جانبی به همراه دستگاه ارائه می شود.
 • احتمال خرابی: در مقایسه کالای استوک با کالای آکبند، می توان گفت که این محصولات احتمال خرابی بالاتری دارند.

کالای دست دوم چیست؟

کالای دست دوم نوع دیگر محصولات می باشد که قبلا توسط یک یا چندین مصرف کننده مورد استفاده قرار گرفته است. در بازار های مختلف خودرو، لپ تاپ، ویدئو پروژکتور و تقریبا هر محصول دیگری که عمر مفید بالایی دارد، کالاها به صورت دست دوم در فروشگاه های مختلف به فروش میرسند.

محصول دست دوم بهتر است یا استوک

معمولا کالاهای دست دوم فاقد گارانتی هستند و از نظر قیمت نیز می توان گفت کالای دست دوم قیمت پایین تری نسبت به محصولات استوک دارد.

مزایای خرید کالای دست دوم

 • قیمت ارزان: محصولات دست دوم نیز قیمت ارزانی دارند و با توجه به کارکرد آنها، قیمت گذاری این محصولات انجام می شود.
 • تنوع بالا: در کالای دست دوم نیز تنوع بالایی وجود دارد و دست شما در زمان خرید باز است.
 • دوست دار محیط زیست: خرید کالای دست دوم به نگهداری از محیط زیست کمک می کند.

معایب کالای دست دوم

 • کارکرده بودن: این محصولات قبلا توسط شخص یا اشخاص دیگری مورد استفاده قرار گرفته اند.
 • عدم وجود گارانتی: محصولات دست دوم فاقد گارانتی می باشند.
 • احتمال خرابی: با توجه به اینکه مدتی از این محصولات استفاده شده، احتمال خرابی کالای دست دوم بالاتر از احتمال خرابی کالای نو می باشد.

کالای اپن باکس (open box) چیست؟

نوع دیگری از کالا ها نیز وجود دارد که با نام اپن باکس شناخته می شود. این نوع از کالا ها همانطور که نامشان مشخص است، جعبه گشایی شده اند و معمولا ظاهر بسیار تمیزی دارند و قیمت آنها نیز بالاتر از محصولات دست دوم و استوک می باشد.

اما ممکن است این سوال وجود داشته باشد که چرا جعبه یا کارتن محصول باز شده است؟ در پاسخ به این سوال می توان دلایل مختلفی را ارائه کرد:

 1. مرجوعی کالا توسط مشتری: ممکن است در فروشگاه های مختلف، این کالا به هر دلیلی توسط مشتری جعبه گشایی شده باشد و به فروشگاه استرداد شود.
 2. ارائه در نمایشگاه ها و فروشگاه ها: برخی از فروشگاه ها محصولات را به صورت اپن باکس در اختیار مشتری میگذارد تا مشتری بتواند محصول را قبل از خرید مورد بررسی و ارزیابی قرار دهد. ممکن است این محصولات بعد از مدتی به صورت کالای اپن باکس به فروش برسند.
 3. آسیب جزئی به جعبه: در برخی از موارد نیز ممکن است به دلیل آسیب وارد شده به جعبه، کالا به صورت اپن باکس به فروش برسد.

مقایسه کالای دست دوم، استوک و اپن باکس

اگر بخواهیم یک مقایسه از محصولات استوک، دست دوم و اپن باکس داشته باشیم، بهتر است تا جز به جز موارد ذکر شده را مورد بررسی قرار دهیم:

مقایسه دست دوم استوک و اپن باکس

کالای دست دوم:

 • به کالایی گفته می‌شود که قبلاً توسط یک یا چند نفر استفاده شده و سپس به فروش می‌رسد.
 • معمولاً بدون گارانتی و خدمات پس از فروش است.
 • قیمت آن از کالای استوک و نو ارزان‌تر است.
 • کیفیت آن می‌تواند از نو تا کارکرده و  ظاهر آن نیز متغیر است.
 • درجه بندی نمی‌شود و خریدار باید با دقت کالای مورد نظر را بررسی کند.

کالای استوک:

 • به کالایی گفته می‌شود که قبلاً به صورت نو به فروش رفته و به دلایلی مانند عدم استفاده، برگشت یا تعویض کالا به فروشگاه یا تامین کننده برگشت داده شده است.
 • توسط تامین کننده بررسی و تست کامل می‌شود و سپس به عنوان کالای استوک به فروش می‌رسد.
 • معمولاً دارای گارانتی و خدمات پس از فروش است.
 • قیمت آن از کالای نو ارزان‌تر اما از کالای دست دوم گران‌تر است.
 • کیفیت آن می‌تواند از نو تا کارکرده و ظاهر آن نیز متغیر است.
 • درجه بندی می‌شود (مانند A ، A+ ، B) که نشان دهنده کیفیت و سلامت آن است.

کالای اپن باکس:

 • به کالایی گفته می‌شود که جعبه آن باز شده است.
 • دلایل مختلفی برای باز شدن جعبه وجود دارد مانند مرجوعی توسط مشتری، نمایش در فروشگاه، آسیب جزئی به جعبه.
 • معمولاً دارای گارانتی و خدمات پس از فروش است.
 • قیمت آن از کالای نو ارزان‌تر است.
 • کیفیت آن می‌تواند از نو تا کارکرده متفاوت باشد و ظاهر آن نیز متغیر است.

نحوه تشخیص کالای استوک از دست دوم

تمایز بین کالای استوک و کالای دست دوم معمولاً نیازمند درک مفاهیم مختلف است که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم. همانطور که قبلاً ذکر شد، کالای دست دوم کالایی است که به مدتی استفاده شده و قطعات آن معمولاً دچار استهلاک می‌شوند. استهلاک ممکن است به میزان کم یا زیاد باشد. اما در مورد کالای استوک، وضعیت متفاوتی وجود دارد.

علاوه بر این، کالای دست دوم که برای مدت طولانی استفاده شده است، معمولاً از نظر ظاهری تغییراتی می‌کند. اما این تغییرات وابسته به شیوه نگهداری صاحب کالا هستند که در مورد کالای استوک این امر صدق نمی‌کند. برخی افراد با انجام بسته‌بندی و وکیوم کردن برای کالاهای دست دوم که از نظر ظاهری بسیار تمیز هستند، آنها را به عنوان کالای استوک به مشتریان عرضه می‌کنند. بنابراین، توصیه می‌شود قبل از خرید، با یک فرد متخصص یا آشنا به محصول مورد نظر مشورت کنید.

کالای استوک ارزش خرید دارد؟

در پاسخ به این سوال نمی توان جواب قطعی داد. اما باید در نظر داشته باشید که در صورتی که کالای استوک را از فروشگاه های معتبر تهیه کنید، این محصولات مزایای بسیاری دارند که می تواند برای شما مفید باشد.

معمولا کالاهای استوک، عملکرد همان کالای های آکبند را دارند و با قیمت ارزان تری، ارائه شده اند. به همین دلیل نیز ارزش خرید بالایی دارند. برای مثال شما می توانید مقایسه قیمت پروژکتور استوک و آکبند را در این بخش مشاهده کنید تا تفاوت قیمتی این محصولات را متوجه شوید.

همچنین تنوع محصولات در بین کالا های استوک نیز بسیار بالا می باشد و شما امکان خرید از محصولات برند های معتبر را دارید که طول عمر این محصولات بسیار بالا می باشد. در کنار تمام این موارد بسیاری از فروشگاه ها مهلت تست، گارانتی و خدمات پس از فروش نیز برای کالای استوک ارائه می کنند. برای مثال شما می توانید ویدئو پروژکتور های استوک را از فروشگاه مهراگین با بهترین قیمت خریداری کنید و مهلت تست، گارانتی و خدمات پس از فروش نیز دریافت کنید.

جمع بندی

به صورت کلی در این بخش تفاوت استوک و دست دوم را در کالاهای مختلف مورد بررسی قرار دادیم، باید در نظر داشته باشید که تفاوت کالای استوک و دست دوم ممکن است در برخی از جزئیات باشد، اما همین جزئیات نیز در طولانی مدت می تواند تفاوت های ساختاری بسیار را به وجود بیاورد.

در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتر در مورد محصولات استوک دارید، می توانید در بخش کامنت های همین پست با ما در ارتباط باشید یا با شماره تماس های مجموعه مهراگین در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *