ویدئو پروژکتور

راهنمای خرید ویدئو پروژکتور سینمای خانگی

راهنمای خرید ویدئو پروژکتور سینمای خانگی

به خرید پروژکتور فکر می کنید؟ شاید دوست داشته باشید با دوستانتان فیلم تماشا کنید یا شاید به دنبال وقت گذرانی با خانواده خود هستید. به هر دلیلی، مهم است که یک پروژکتور مناسب نیاز های خود را پیدا کنید. پروژکتورهای سینمای خانگی ممکن است همه شبیه به هم به نظر برسند، اما این مشخصات و عملکرد است که هر پروژکتوری را بسیار متفاوت می کند. 4K UHD، 1080p FHD…. گم شدن در دریای «مشخصات»؟ تفاوت بین همه این ویدئو پروژکتورها چیست؟ ما به برخی جزئیات می پردازیم و یک نمای کلی به شما ارائه می دهیم. در اینجا 5 ویژگی مهم ویدئو پروژکتور که باید در نظر زمان خرید پروژکتور خانگی در نظر داشته باشید را مورد بررسی قرار داده ایم.

 • تکنولوژی رنگ
 • وضوح
 • کنتراست
 • خروجی نور و روشنایی
 • منبع ورودی – قابلیت اتصال (ورودی/خروجی)
 • موارد دیگری که باید در نظر گرفته شود

راهنمای انتخاب ویدئو پروژکتور خانگی

در زیر برخی از مهمترین ویژگی های یک پروژکتور خانگی که باید در زمان خرید به آن توجه کنید را مورد بررسی قرار داده ایم. توجه داشته باشید که این ویژگی ها اهمیت بالایی در کیفیت پروژکتور دارند:

1. تکنولوژی رنگ پروژکتور

اکثر پروژکتورهای سینمای خانگی موجود در بازار پروژکتورهای پردازش نور دیجیتال (DLP) خواهند بود. پروژکتورهای DLP از آینه های کوچک برای بازتاب نور استفاده می کنند. پروژکتورهای DLP همچنین از یک چرخ رنگ (چرخ چرخان با فیلترهای رنگی متعدد) استفاده می کنند.

به طور کلی، این پروژکتورها قابل حمل هستند و کنتراست بالاتری ایجاد می کنند. چه چیزی در مورد رنگ مهم است؟ تولیدکنندگان پروژکتور معمولاً از قرمز، سبز، آبی (sRGB) استاندارد به عنوان تنظیم رنگ پیش فرض استفاده می کنند. از نظر دقت، ویدیویی که در این تنظیمات گرفته شده است باید روی صفحه نمایش با همان دقت رنگی که در لحظه عکسبرداری گرفته شده است، تکثیر شود.

راهنمای انتخاب ویدئو پروژکتور خانگی

اما پروژکتورها نسبت به انواع دیگر نمایشگرها بسته به نور خروجی، کنتراست و فاصله حساس تر هستند. همه اینها باید در نظر گرفته شود. رنگ ذهنی است. آنچه به نظر شما قرمز روشن است ممکن است برای دیگران صورتی به نظر برسد. به همین دلیل است که اطمینان از یک استاندارد رنگ برای همه مهم است.

ضبط رنگ 709 استانداردی برای صنایع تلویزیون، فیلم و AV است تا از همان محدوده رنگ، وضوح، نرخ فریم و مشخصات ویدیویی برای همه تجهیزات HD از جمله نمایشگرها، دی وی دی ها و بلوری اطمینان حاصل کند.

2. رزولوشن ویدئو پروژکتور

وضوح تصویری که توسط پروژکتور تولید می شود، وضوح تصویر نامیده می شود. یک تصویر کلی صفحه نمایش از نقاط کوچکی به نام پیکسل ساخته شده است. هرچه تعداد پیکسل های صفحه نمایش بیشتر باشد، کیفیت تصویر بهتر خواهد بود.

اگر هدف شما تماشای فیلم یا بازی است، چیزی که باید به دنبال آن باشید رزولوشن با تعداد پیکسل بالا است. وضوح خوب برای پروژکتور سینمای خانگی 1920X1080 است که ما آن را Full HD و 4K UHD (3840X2160 که به آن 4K واقعی گفته می شود) می گوییم. یک پروژکتور سینمای خانگی با کیفیت خوب حداقل این مشخصات پیکسلی را دارد که برای نمایش فیلم ها یا بازی های HD به آن نیاز دارید.

وضوح تصویر مناسب پروژکتور خانگی

برای مرجع، پروژکتور BenQ HT3550 Cinehome دارای 4K UHD و 8.3 میلیون پیکسل مجزا برای هر فریم است که چهار برابر وضوح Full HD 1080p است. رزولوشن پروژکتور 4K واضح ترین و دقیق ترین تصاویر را در بین تمام وضوح ها ایجاد می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد وضوح پروژکتور می توانید این مقاله را از سایت ما مطالعه کنید.

نکته آخر اینکه لزوماً مجبور نیستید یک پرده نمایش بخرید، اما سرمایه گذاری روی آن می تواند حس کنتراست را افزایش دهد و در نتیجه کیفیت تصویر بهتری تولید کند.

3. کنتراست ویدئو پروژکتور

درک کنتراست اثری است که توسط یک سری فریم منفرد ایجاد می شود. اندازه گیری کنتراست را می توان به دو روش انجام داد:

 • Full On/Full Off (FOFO)
 • ANSI Contrast

FOFO به راحتی قابل دستکاری است  معمولاً در صنعت استفاده می شود، در حالی که ANSI اعداد معتبر تری تولید می کند، اما به ندرت مورد استفاده قرار می گیرد.

نسبت کنتراست مناسب پروژکتور خانگی

FOFO نسبت بین روشنایی یک الگوی سفید ثابت (فول روشن) و یک الگوی سیاه و سفید (فول خاموش) را اندازه می‌گیرد. نسبت کنتراست 5000:1 به این معنی است که متر الگوی سفید را 5000 برابر روشن تر از الگوی سیاه نشان می دهد.

ANSI از یک الگوی شطرنجی منفرد (شامل 16 مستطیل، از این تعداد 8 سفید و 8 سیاه) استفاده می کند. روشنایی هر دو مربع سیاه و سفید اندازه گیری و میانگین می شود و نسبت بین آنها نسبت کنتراست ANSI است.

علاوه بر این نسبت‌ها، فاکتورهای دیگری نیز باید در نظر گرفته شود: چه مقدار نور محیط در جایی که پروژکتور خود را قرار می‌دهید در دسترس است؟ و تصویر را روی چه چیزی پخش خواهید کرد؟

4. روشنایی و خروجی نور پروژکتور

آیا به دنبال قرار دادن پروژکتور خود در داخل یا خارج از منزل هستید؟ هر پروژکتوری این دارد که تصاویر را در محیط های مختلف پخش کند اما باید محیط مورد نظر و نور محیط را در نظر بگیرید. چه تعداد افرادی قرار است که تصویر پروژکتور را تماشا کنند و ابعاد تصویر مورد نظر شما چقدر است؟

بهترین روشنایی برای ویدئو پروژکتور خانگی

هنگامی که به نور خروجی و روشنایی تولید شده توسط یک پروژکتور اشاره می کنیم، از روشنایی اندازه گیری شده با ANSI Lumens استفاده می کنیم. پروژکتورها به نور حساس هستند. خروجی روشنایی برای نحوه درک آن توسط مخاطب ضروری است و بین قرار دادن پروژکتور در مکانی که نور محیطی زیادی وجود دارد یا یک اتاق تاریک تفاوت وجود دارد.

 • برای یک پروژکتور سینمای خانگی در مکان تاریک که می‌تواند با وجود مقداری نور محیط، همچنان تصویر واضحی را به نمایش بگذارد، به یک پروژکتور بالای 2000 لومن نیاز دارید.
 • در حالی که محیط‌هایی با نور کمتر به مدلی نیاز دارند که بیش از 3000 لومن را ارائه  دهد.
 • اگر از پروژکتور در محیطی استفاده می کنید که نور محیط متوسط است، بهتر است تا پروژکتوری با روشنایی 5000 انسی لومن را انتخاب کنید.

5. منبع ورودی و قابلیت اتصال

شما باید در مورد اتصالات فکر کنید. برای نمایش فیلم، بازی یا هر تصویر دیجیتالی از طریق پروژکتور، باید پروژکتور خود را به منبع اصلی مانند لپ تاپ یا کنسول بازی متصل کنید. پروژکتورهای عمومی دارای پورت‌های HDMI هستند که طیف وسیعی از گزینه‌ها را در اختیار شما قرار می‌دهند، اما بیشتر پروژکتورهای سینمای خانگی اتصال دو پورت HDMI 2.0b (HDCP2.2) و کنترل‌های پیشرفته AV را برای کنسول‌های بازی، دستگاه‌های دستی، استریم باکس ها و بلوری فراهم می‌کنند. پخش‌کننده‌ها به شما امکان می‌دهند با جلوه HDR رضایت‌بخش به محتوای 4K متصل شوید. پورت HDMI 2 از ARC (بازگشت صدا) پشتیبانی می کند.

موارد دیگری که در زمان خرید پروژکتور باید در نظر داشته باشید

اندازه اتاق:

چه تنها زندگی کنید و چه با خانواده، در نظر گرفتن فضایی که پروژکتور خود را در آن قرار میدهید، مهم است. بسته به اندازه محیط و دکوراسیون، ابتدا باید مکان قرار دادن پروژکتور خود را در نظر بگیرید. در وسط پذیرایی یا یک گوشه از خانه. به خصوص اگر خانواده ای با بچه دارید، ممکن است فضا محدود باشد.

اگر می خواهید پروژکتور خود را روی میز یا سقف قرار دهید، به دنبال پروژکتوری باشید که بتواند تصویر آن را بر اساس مکانی که قرار دارد تنظیم کند. پروژکتورهای پرتاب کوتاه، عملکردهای تغییر لنز و تصحیح کیستون جانبی، همگی به تنظیم تصویر بسته به زاویه و مکان پروژکتور کمک می کنند.

هدف:

پروژکتورها در شکل ها، اندازه ها و قیمت های مختلفی موجود هستند و بسته به اینکه کدام یک را خریداری می کنید، عملکردهای متفاوتی دارند. ممکن است خانواده داشته باشید و بخواهید با لذت بردن از فیلم ها در یک شب، تجربه سینمایی را در خانه داشته باشید. شاید به بازی علاقه داشته باشید و بخواهید دوستان خود را دعوت کنید تا با هم بازی های چند نفره را روی صفحه نمایش بزرگ انجام دهند. مسابقات ورزشی ممکن است باعث شود که بخواهید دوستان و خانواده خود را جمع کنید و بازی بزرگ را در بیرون تماشا کنید. دلیلش هرچه که باشد، باید پروژکتوری متناسب با نیازها و نیازهای شما در نظر بگیرید!

در مجموع در زمان انتخاب پروژکتور خانگی:

به دنبال:

 • رنگ خوب
 • وضوح مورد نیاز
 • کنتراست مورد نیاز
 • چند لومن برای فضای
 • اتصال، اندازه مکان و هدف

پروژکتورها را می توان برای چندین هدف مختلف خریداری کرد، شما بهترین اندازه، نور و توانایی های متناسب با نیاز خود را می خواهید. این برای پروژکتورهای مقرون به صرفه نیز صدق می کند. یک پروژکتور را فقط بر اساس قیمت آن قضاوت نکنید، به دنبال پروژکتوری باشید که مناسب شما باشد.

فروشگاه مهراگین ارائه کننده انواع ویدئو پروژکتور از برند های معتبر می باشد. در صورتی که قصد خرید پروژکتور ارزان قیمت را دارید، می توانید نگاهی به دسته بندی پروژکتور استوک این فروشگاه بیندازید.

منبع: BENQ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *