ویدئو پروژکتور

ویدئو پروژکتور شورت ترو چیست؟

ویدئو پروژکتور شورت ترو چیست

پروژکتورهای پرتاب کوتاه به طور خاص برای فضاهای کوچک مانند اتاق نشیمن و سینمای خانگی طراحی شده اند. قبل از اینکه ویدئو پروژکتور و صفحه نمایش را به سیستم سینمای خانگی خود اضافه کنید، باید اطلاعاتی در مورد فاصله پرتاب پروژکتور داشته باشید.

در این مقاله به صورت کامل در مورد ویدئو پروژکتور short-throw یا پروژکتور پرتاب کوتاه صحبت خواهیم کرد و ویژگی های این محصولات را مورد بررسی قرار می دهیم.

ارتباط ویدئو پروژکتور، پرده نمایش اندازه اتاق

مزیت اصلی تماشای فیلم در ویدئو پروژکتور نسبت به تلویزیون، توانایی نمایش تصاویر در اندازه های مختلف بسته به محل قرارگیری پروژکتور روی پرده نمایش است. هنگام تنظیم ویدئو پروژکتور خود، پروژکتور و پرده نمایش باید در فاصله معینی از یکدیگر قرار گیرند تا یک تصویر با اندازه خاص تولید شود.

کارکرد پروژکتور پرتاب کوتاه

نوع پروژکتوری که نیاز دارید به اندازه صفحه نمایش و اندازه اتاق بستگی دارد. اگر صفحه نمایش 100 اینچی نیاز دارید، باید پروژکتوری را انتخاب کنید که بتواند از فاصله مورد نیاز شما، این ابعاد تصویر را به وجود بیاورد. همچنین به اتاقی نیاز دارید که فاصله کافی بین پرده نمایش و ویدئو پروژکتور را داشته باشد.

فاکتورهای دیگری که باید هنگام خرید پروژکتور استوک در نظر بگیرید عبارتند از فناوری های اصلی تصویر (DLP یا LCD)، خروجی نور پروژکتور و وضوح تصویر(720p، 1080p یا 4K).

انواع نسبت پرتاب ویدئو پروژکتور

فاصله پرتاب یا نسبت پرتاب، مقدار فضای مورد نیاز بین یک پروژکتور و صفحه نمایش برای نمایش یک تصویر با اندازه خاص (یا طیف وسیعی از اندازه ها اگر پروژکتور دارای لنز زوم قابل تنظیم باشد) است. مجموعه لنز و آینه تعبیه شده در پروژکتور فاصله پرتاب آن را تعیین می کند.

پروژکتور پرتاب کوتاه

به صورت کلی در ویدئو پروژکتورها، سه دسته فاصله پرتاب وجود دارد:

  • پروژکتورهای پرتاب استاندارد/طولانی به حداقل 180 سانتی متر یا بیشتر فضا بین پروژکتور و صفحه نمایش نیاز دارند تا تصویر 80 اینچی یا بزرگتر را نمایش دهند. به عنوان مثال می توان به Epson Home Cinema 3100 و Optoma HD29Darbee اشاره کرد که در این دسته بندی قرار دارند.
  • پروژکتورهای پرتاب کوتاه دارای لنزهایی هستند که می توانند تصاویر بسیار بزرگتر را از فواصل کوتاه تر، گاهی به اندازه 100 اینچ یا بیشتر در فاصله حدود 120 سانت یا بیشتر نمایش دهند. به عنوان مثال می توان به Benq HT2150ST و پروژکتور استوک Optoma GT1080 اشاره کرد.

پروژکتورهای پرتاب بسیار کوتاه (Ultra Short Throw) می توانند تصویری تا 100 اینچ را از حدود 60 سانتی متر یا کمتر نمایش دهند. به عنوان مثال می توان به LG HF85JA، Epson Home Cinema LS100، Sony VPL-VZ1000ES و تلویزیون لیزری Hisense اشاره کرد.

پروژکتورهای پرتاب بلند و پرتاب کوتاه، نور را مستقیماً به بیرون از لنز و صفحه می فرستند، اما نوری که از لنز یک پروژکتور پرتاب بسیار کوتاه می آید از آینه ای منعکس می شود که تصویر را به صفحه نمایش هدایت می کند. پروژکتورهای پرتاب بسیار کوتاه اغلب قابلیت بزرگنمایی ندارند، بنابراین پروژکتور باید از نظر فیزیکی در موقعیتی قرار گیرد که با اندازه صفحه نمایش، کاملا مطابقت داشته باشد.

اکثر ویدئو پروژکتورها همچنین دارای ابزارهایی مانند Lens Shift و/یا Keystone Correction هستند تا به موقعیت مناسب تصویر روی صفحه نمایش کمک کنند. شرکت هایی مانند Epson، Optoma و Benq ماشین حساب های فاصله ویدئو پروژکتور آنلاین را ارائه می دهند که فاصله مورد نیاز برای به دست آوردن ابعاد تصویر خاص را دارند.

نکات راه اندازی پروژکتور پرتاب کوتاه در اتاق

هنگام خرید ویدئو پروژکتور، به اندازه اتاق و محل قرارگیری پروژکتور نسبت به صفحه نمایش توجه کنید. در اینجا نکاتی وجود دارد که باید هنگام تعیین محل قرارگیری پروژکتور نسبت به بقیه لوازم سینمای خانگی، در نظر بگیرید:

راه اندازی پروژکتور پرتاب کوتاه در اتاق

  • اگر پروژکتور در مقابل شما قرار گرفته باشد و منبع ویدئویی پشت سر شما باشند، ممکن است نیاز به کابل کشی طولانی تری باشد. اگر منبع ویدیویی جلوی شما باشد و پروژکتور پشت شما باشد نیز این امر صدق می کند.
  • مطمئن شوید که محل نشستن شما خیلی به پروژکتور نزدیک نباشد تا با صدای فن حواس شما پرت نشود.
  • اگر اتاق بزرگ یا متوسط دارید و از قرار دادن پروژکتور در پشت موقعیت نشستن خود ناراضی نیستید، یک پروژکتور پرتاب بلند ممکن است برای شما مناسب باشد.
  • اگر می خواهید پروژکتور را در مقابل وضعیت نشستن خود قرار دهید، یک پروژکتور پرتاب کوتاه یا پرتاب فوق العاده کوتاه در نظر بگیرید.
  • اگر اتاق کوچکی دارید، یا فقط می‌خواهید پروژکتور را تا حد امکان به صفحه نمایش نزدیک کنید و همچنان تجربه تماشای تصویر بزرگ را داشته باشید، احتمالاً یک پروژکتور پرتاب بسیار کوتاه بهترین گزینه برای شما خواهد بود.

شما می توانید در میان پروژکتور های اپسون، انواع دستگاه ها را با نسبت پرتاب مختلف یافت کنید، برای بررسی مشخصات، خرید و قیمت ویدئو پروژکتور استوک اپسون، کلیک کنید.

سوالات متداول

ویدئو پروژکتور فاصله نزدیک

از کجا می توانم یک پروژکتور پرتاب کوتاه بخرم؟

شما می توانید انواع ویدئو پروژکتور نو، دست دوم (استوک) را در فروشگاه مهراگین یافت کنید. این مجموعه محصولات برند های معتبر را به همراه گارانتی و خدمات پس از فروش ارائه می کند و همچنین قیمت ارائه شده در این فروشگاه نیز رقابتی می باشد و می توانید محصولات مورد نیاز خود را با بهترین قیمت از این فروشگاه به صورت آنلاین و یا حضوری تهیه کنید.

آیا برای یک پروژکتور پرتاب کوتاه به پرده نمایش نیاز دارید؟

شما می توانید تمامی ویدئو پروژکتور ها را بدون نیاز به پرده نمایش نیز استفاده کنید، اما پیشنهاد می شود تا برای دریافت بالاترین کیفیت تصویر و ارائه بهترین امکانات، حتما در زمان خرید ویدئو پروژکتور، خرید پرده نمایش پروژکتور را نیز انجام دهید.

آیا پروژکتورهای پرتاب کوتاه از روشنایی کمتری برخوردار هستند؟

بله. پروژکتورهای پرتاب کوتاه معمولاً روشنایی کمتر از 3000 انسی لومن را ارائه می کنند. در نتیجه، انرژی کمتری مصرف می‌کنند، اما به روشنایی کمتری نسبت به پروژکتورهای پرتاب بلند دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *