ارز دیجیتال

آیا خرید یا اجاره دستگاه ماینر بیت کوین و استخراج بیت کوین قانوني است؟

Is-it-legal-to-buy-or-rent-a-bitcoin-miner-and-extract-bitcoins

با اختراع بیت کوین به عنوان یک ارز دیجیتال و بالا رفتن ارزش آن در همه دنیا، افراد زیادی به دنبال جمع کردن بیت کوین و کسب درآمد از آن پرداختند. بهترین راه کسب درآمد از بیت کوین را نیز میتوان استفاده از دستگاه های مخصوص استخراج دانست که به آن ها دستگاه ماینر بیت کوین گفته می شود. از آغاز مطرح شدن ایده استفاده از بیت کوین به جای دیگر اسکناس ها، یکی از داغ ترین بحث ها در همه کشورها، قانونی بودن یا قانونی نبودن بیت کوین بوده است که به دنبال آن سوالاتی مانند آیا خرید یا اجاره دستگاه ماینر بیت کوین و استخراج بیت کوین قانوني است یا خیر نیز مطرح میشود. برای پاسخ به این سوال ابتدا باید قانونی بودن بیت کوین را بررسی کنیم.

آیا بیت کوین قانونی است؟

از آنجایی که بیت کوین یک ارز جدید است که در دنیای دیجیتالی وجود دارد و هیچ شخص خاصی آن را کنترل نمیکند، قوانین مشخصی توسط اکثر کشورها برای آن در نظر گرفته نشده است. در ایران نیز استفاده از بیت کوین جرم نیست اما به صورت رسمی قوانینی هم درباره آن وضع نشده است. درواقع مطابق ماده ی دو قانون مجازات های عمومی، هر فعل و یا ترک فعلی که قابل مجازات باشد، جرم به حساب می آید و نمی شود هیچ فعلی را جرم به حساب آورد؛ مگر در حالتی که به موجب قانون، برایش مجازات تعیین شده باشد. به زبان ساده تر میتوان گفت که قانونی بودن بیت کوین بستگی به استفاده ای که از ان میشود دارد. یعنی اگر در فضای بیت کوین هر گونه کلاهبرداری، عهدشکنی، هک و غیره صورت گیرد، مراجع قضایی و قانونی مسئول رسیدگی به ان خواهند بود. بنابراین میتوان گفت که استفاده از بیت کوین در ایران قانونی است به شرطی که قوانین دیگر هم رعایت شود و از کسی که به دنبال کسب درآمد از بیت کوین است شکایتی نشود.

Is-Bitcoin-legal

آیا استفاده از دستگاه ماینر و استخراج بیت کوین قانونی است؟

همانطور که در بالا اشاره شد، در اکثر کشورها در باره قانونی بودن بیت کوین تصمیمی گرفته نشده است اما آیا این مسئله در رابطه با استفاده از دستگاه ماینر و استخراج بیت کوین نیز صادق است؟ در واقع سوال اصلی این است که حال که دولت ها مشکلی با بیت کوین ندارند میتوان گفت: خرید یا اجاره دستگاه ماینر بیت کوین و استخراج بیت کوین قانوني است؟ در واکنش به چالش قانونی بودن دستگاه ماینرف کشورهای مختلف، تصمیم های مختلفی را وضع کرده اند. برخی از کشورها خرید و فروش دستگاه ماینر را قانونی کرده و برخی دیگر استفاده از آن ها را منوط به کسب مجوز دانسته اند. بعضی از کشورها نیز با وحود ارزشمندی و آینده روشن بیت کوین استفاده از دستگاه ماینر را به دلیل مشکلاتی که در ادامه بررسی خواهیم کرد، غیر قانونی میدانند. اما اکنون قصد داریم که به بررسی قانونی بودن خرید یا اجاره دستگاه ماینر بیت کوین در ایران بپردازیم. کشور ما ایران از آن دست کشورهایی است که در آن افراد برای استفاده از دستگاه ماینر بیت کوین باید مجوز آن را تهیه کنند. بنابراین استخراج بیت کوین در ایران قانونی است اما نکته مهم این است که برای انجام آن لازم است که از وزارت صنعت، معدن و تجارت(صمت) مجوز دریافت کرد. بدیهی است که در صورت عدم اخذ مجوز استفاده از دستگاه ماینر بیت کوین در ایران غیرقانونی است و علاوه بر اینکه سازمان برق میتواند جلوی رسیدن برق به این دستگاه را بگیرد، نیروی انتظامی هم حق ضبط آن را خواهد داشت.

Is-it-legal-to-use-a-miner-and-extract-bitcoins

آیا اجاره دستگاه ماینر برای استخراج بیت کوین قانونی است؟

به دلیل قیمت بالای دستگاه های ماینر بیت کوین برخی افراد سعی میکنند تا با اجاره این دستگاه ها درآمد داشته باشند. اجاره دستگاه ماینر نیازی به کسب مجوز خاصی ندارد اما فرد یا شرکتی که ماینر را اجاره میدهد باید مجوزهای قانونی لازم را گرفته باشد. در نتیجه میتوان گفت که اجاره دستگاه ماینر در ایران قانونی است به شرطی که از شرکت های معتبر استفاده شود. در واقع برخی کشورها به شرکت های محدودی اجازه استفاده و اجاره دادن دستگاه های استخرج بیت کوین را میدهند تا با ایجاد اصلاح الگوی مصرف برق و سامان‌دهی بازار آشفته‌ی استخراج بیت کوین، راحت تر بتوانند این فضا را مدیریت کنند.

Is-it-legal-to-rent-a-miner-to-extract-bitcoins

دلایلی که قانونی بودن استخراج بیت کوین را نقض میکنند

طبق بحث های بالا درست است که بیت کوین قانونی بوده و همچنین خرید یا اجاره دستگاه ماینر بیت کوین و استخراج بیت کوین قانوني است اما ممکن است تحت شرایطی، عواملی موجب نقض سایر قوانین کشور شوند. برای مثال میزان برق مصرفی بالای دستگاه ماینر بیت کوین از آن دست مواردی است که همیشه مورد بحث بوده و عده ای اعتقاد دارند باعث هدر رفت انرژی شده و تاثیرات زیست محیطی زیادی نیز خواهد داشت. یکی دیگر از عواملی که ممکن است باعث منع استفاده از ماینر بشود سروصدای زیاد آن است که با ایجاد آلودگی صوتی موجب آزار و اذیت همایسگان خواهد شد. راهکارهایی هم برای حل این مشکلات وجود دارد.

درواقع میتوان با استفاده از روش هایی سروصدای دستگاه ماینر بیت کوین را کاهش داد و یا با استفاده از انرژی های پاک برق مصرفی آن ها را به طور جداگانه تامین کرد. اما یکی از عوامل مهم در استفاده از دستگاه ماینر، تهیه این دستگاه ها از واردکنندگانی است که مجوز این کار را دارند. درواقع اگر فردی اقدام به تهیه دستگاه ماینری بکند که از راه قاچاق وارد کشور شده است، جریمه های سنگینی را متحول خواهد شد و قانون حق ضبط و توقیف این دستگاه را خواهد داشت. در حال حاظر بیت کوین در ایران قانونی است و به دنبال آن وارد کردن دستگاه‌های ماینر نیز قانونی است، اما بدیهی است که نیاز به اخذ مجوز دارد. لازم به ذکر است که انجمن بلاک چین ایران در مورد آن دسته از دستگاه‌های استخراجی که قبل از قانونی شدن واردات آن ها برچسب قاچاق خورده‌ یا توقیف شده‌اند، اعلام کرده است که افراد می‌توانند با خوداظهاری و پرداخت عوارض و جریمه دستگاه‌ها، نسبت به آزادسازی آنها اقدام کنند. بنابراین با گرفتن مجوزهای لازم خرید یا اجاره دستگاه ماینر بیت کوین و استخراج بیت کوین در ایران قانوني است به شرطی که باعث آزار و اذیت دیگران نشود و همچنین فرد برای کلاه برداری یا پول شویی از آن استفاده نکند.

Reasons-that-violate-the-legality-of-bitcoin-mining

جمع بندی

با گسترش تکنولوژی و اینترنت، رفته رفته ارزش بیت کوین نیز بیشتر میشود و افراد بیشتر به سمت کسب درآمد از آن و خرید دستگاه ماینر برای استخراج بیت کوین می روند. اما برای خیلی ها مهم است که بدانند خرید یا اجاره دستگاه ماینر بیت کوین و استخراج بیت کوین قانوني است یا خیر. در این مقاله سعی شد به سوال پاسخ داده شود و قانونی بودن بیت کوین و استفاده از دستگاه های ماینر بررسی شود که در نتیجه میتوان گفت که بیت کوین در ایران قانونی است و خرید دستگاه ماینر نیز با اخذ مجوزهای لازم قانونی به شمار می آید. اما بازهم بهتر است که اشاره کنیم برای ورود به دنیای ارزهای دیجیتال و به خصوص بیت کوین بهتر است که بیشتر این فضا را بشناسید و اگر قصد خرید دستگاه ماینر بیت کوین را دارید باید قبل از استفاده از آن به وزارت صمت مراجعه کرده و مجوزهای قانونی را دریافت کنید. اگر قصد اجاره دستگاه ماینر را دارید هم بهتر است از شرکت های معتبری که مجوز دارند استفاده کنید. همچنین پیشنهاد میشود راهکارهای لازم برای کاهش صدای نویز دستگاه ماینر را انجام دهید تا با آلودگی صوتی موجب ناراحتی دیگران و شکایت آن ها نشوید.

در اخر پیشنهاد میکنیم به نظر حقوقی اداره قوه قضائیه در رابطه با قانونی بودن استخراج بیت کوین توجه کنید: طبق نظریه مشورتی اداره حقوقی قوه قضاییه، نگهداری، خرید و فروش و وارد کردن دستگاه ماینر یا استخراج بیت کوین (ارز دیجیتال) در مقررات کیفری عنوان مجرمانه ندارد؛ مگر اینکه دستگاه استخراج بیت کوین در فهرست کالاهای تحت مقررات گمرکی مطرح و وارد کردن آن منطبق با کالاهای موضوع قاچاق شود یا عملکرد دستگاه های استخراج بیت کوین مشمول عنوان های دیگر مانند خرابکاری موضوع ماده ۶۸۷ قانون مجازات اسلامی (تعزیرات) مصوب ۱۳۷۵یا قانون مجازات استفاده کننده گان از آب، برق، تلفن، فاضلاب و گاز مصوب ۱۳۹۶ شود.

legal-Bitcoin

در کدام کشورها مبادله بیت کوین قانونی است؟

در تصویر زیر کشورهایی که در آن ها بیت کوین قانونی است را به رنگ سبز مشاهده میفرمایید.

In-which-countries-is-bitcoin-exchange-legal

6 دیدگاه در “آیا خرید یا اجاره دستگاه ماینر بیت کوین و استخراج بیت کوین قانوني است؟

 1. سجاد محمدی گفت:

  سلام
  برای خرید یک دونه ماینر هم باید مجوز گرفت؟

  1. storeadmin گفت:

   با سلام. بله برای خرید ماینر باید مجوز بگیرید. ما فروش ماینر نداریم

  2. محمد پویا منتظریان گفت:

   سلام من چهار ماه پیش چند تا ماینر به یکی فروختم و پولشو واریز کرده نیومده ببره از آشناها بوده
   حالا اومده میگه نمیخوامشون منم گفتم به من ربطی ندارع
   حالا اگر بره شکایت کنه چیزی گریبان منو میگیره یا ن
   دستگاها بهین یاب ندارن

   1. sobhan گفت:

    سلام، بهتره در این مورد با یک وکیل حقوقی یا موسسه حقوقی مشورک کنید

 2. رضا گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  درصورتی که از ماینر های قانونی و مونتاژ ایران استفاده کنیم از شرکت ایران ماین
  و برای تولید برق هم از ژنراتور استفاده کنیم اما مجوز نداشته باشیم باز مرتکب جرم شده ایم؟!

  1. sobhan گفت:

   سلام، بهتر است تا این مورد رو از مراجع تخصصی سوال بفرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *