ارز دیجیتال

صداي نویز دستگاه ماينر

Bitcoin-miner-device-noise

از سال 2009 تا کنون که بیت کوین به عنوان یک ارز دیجیتال و پنجره ای جدید در امر خرید و فروش و سرمایه گذاری پا به عرصه گذاشت، ارزش آن چندین برابر شده است و انتظار می رود که همچنان و با گذشت زمان به ارزش آن افزوده شده و کم کم جای پول ها و اسکناس های رایج را بگیرد. اما بهترین راه برای کسب درآمد از بیت کوین تهیه دستگاه ماینر پول ساز است که فقط با روشن بودن میتواند سود خوبی برای سرمایه گذاران بدست آورد. این دستگاه ها که با تایید تراکنش های انجام شده با بیت کوین و همچنین تولید بیت کوین موجب کسب درآمد صاحبانشان یا استخراج کنندگان می شوند، مشخصه هایی دارند که هنگام خرید باید به آن ها توجه کرد تا بتوان ارزش سرمایه گذاری روی آن ها و کسب درآمد از بیت کوین را سنجید. از جمله این مشخصه ها میتوان به هش ریت، مصرف برق، قیمت دستگاه و میزان صدای نویز دستگاه ماینر اشاره کرد.

البته درست است که هش ریت و مصرف برق را میتوان مهمترین عوامل و پارامترهای یک دستگاه ماینر دانست که روی قیمت آن هم تاثیر به سزایی دارند، اما از آنجایی که ماینرها باید همیشه روشن باشند تا نتیجه مطلوبی بدهند و همینطور برای حل مسائل ریاضی پردازش های سریع و سنگینی هم میکنند، ممکن است با خریدن یک ماینر و مواجه شدن با صدای بیش از اندازه نویز آن به اهمیت این پارامتر هم پی ببرید. بنابراین سروصدای دستگاه ماینر یا ای سیک (ASIC) یکی از اصلی ترین چالش هایی است که هنگام استفاده از آن خواهید داشت و پس از اینکه برای اولین بار از یک دستگاه ماینر بیت کوین استفاده کنید سوالاتی مانند آیا راه حلی برای کم کردن سروصدای دستگاه استخراج وجود دارد؟ چطور می توان با آلودگی صوتی دستگاه ماینر مقابله کرد؟ آیا می توان صدای فن های ماینر بیت کوین را کمتر شنید؟ چگونه صدای فن در دستگاه های ماینر را کاهش دهیم؟ به ذهنتان خواهد آمد. در نتیجه در این مقاله سعی خواهیم کرد تا بهترین بازه برای صدای نویز دستگاه ماینر را معرفی کرده و به بررسی چند راه برای کاهش صدای نویز ماینر بپردازیم.

علت سروصدای زیاد دستگاه ماینر چیست؟

از آن جا که هوای گرم و دمای بالا به دستگاه ماینر بیت کوین آسیب وارد میکند، معمولا در طراحی ماینرها از دو فن استفاده میکنند که یکی از این فن ها وظیفه کشیدن هوا به داخل را دارد و دیگری وظیفه بیرون راندن هوای گرمی که توسط چیپ های ای سیک تولید می شود. سروصدا و نویز دستگاه ماینر بیت کوین نیز به دلیل سرعت بالای این فن هاست. به عنوان مثال یک دستگاه ماینر انت ماینر اس 9(Antminer S9) را در نظر بگیرید که فن های آن در حدود 4320 تا 4560 دور در دقیقه می چرخند و صدای نویز آن هم 76 دسی‌بل (dB) است که چیزی نزدیک به صدای یک پایانه مسافربری شلوغ و یا یک ایستگاه قطار می باشد! بنابراین فن ها عامل سروصدا هستند و باید به دنبال راهکارهایی برای کاهش صدای نویز دستگاه ماینر و فن های آن بود.

What-is-the-reason-for-the-loud-noise-of-Bitcoin-miner-device

بهترین راهکارهای کاهش سروصدای دستگاه ماینر

اگرچه ممکن است بعد از مدتی استفاده از دستگاه ماینر صدای آن برای شما عادی شود، اما به هرحال این سروصدا به حدی است که در طولانی مدت میتواند سلامت روانی و فیزیکی استخراج کننده را به خطر بیاندازد و یا موجب ناراحتی همسایگان و بستگان شود. پس به بررسی راهکارهای کاهش صدای نویز دستگاه ماینر می پردازیم تا بتوان در محیطی آرام تر به کسب درآم از بیت کوین پراخت. برای کاهش سرو صدا و نویز دستگاه ماینر بیت کوین راه های مختلفی وجود دارد که با توجه به تجهیزاتی که در اختیار دارید میتوانید بهترین راه حل را انتخاب کنید. این راهکارها عبارت اند از: 1-عایق سازی دیواره های محیطی که دستگاه ماینر بیت کوین در آن کار میکند 2-استفاده از باکس‌های ماینینگ 3-پایین آوردن دمای محیط 4-کاهش صدای دریافت شده با گوش 5-قرار دادن دستگاه ماینر بیت کوین در محیط و اتاق مخصوص. در ادامه هر کدام از روش ها را به صورت دقیق توضیح داده و میزان تاثیر گذاری این راهکارها برای کاهش صدای نویز دستگاه ماینر را بررسی خواهیم کرد.

1-کاهش صدای نویز دستگاه ماینر با عایق سازی دیوارهای اتاق

در صورتی که بتوان عایقی روی دیوارهای محیطی که دستگاه ماینر در آن قرار دارد ایجاد کرد، میتوان از انتقال صدا و نویز زیاد به بیرون و ایجاد آلودگی صوتی دستگاه های ماینر خانگی برای همسایه ها جلوگیری کرد. البته باید دقت داشت که این عایق مانع انتقال گرما به خارج اتاق نشود زیرا در این صورت دمای بالای محیط به دستگاه آسیب وارد خواهد کرد. برای ایجاد چنین عایقی نیز میتوان از یک پرده ضخیم، فوم های آکوستیک، عایق های پشم شیشه و یا پشم سنگ و عایق های شانه تخم مرغی استفاده کرد. بدیهی است که میزان کاهش انتقال صدا به بیرون اتاق بستگی به میزان ضخامت عایق دارد. در بین عایق های نام برده شده، عایق شانه تخم مرغی به دلیل ویژگی های زیست محیطی و هزینه کمتر جزو محبوب ترین هاست. همچنین این عایق بر خلاف عایق های پشم شیشه و پشم سنگ حساسیت زا نیست. اما یکی از معایب آن کاهش انتقال حرارت است که همانطور که بیان شد برای دستگاه ماینر بیت کوین خوب نیست. به هرحال نمیتوان گفت عایق کردن دیواره های اتاق برای کاهش صدای نویز دستگاه ماینر راه حل محبوبی است زیرا باید دردسر زیادی را برای عایق کردن همه اتاق به جان خرید و از آن گذشته راهکارهای بهتر دیگری نیز وجود دارد.

Reduce-the-noise-of-bitcoin-miner-by-insulating-the-walls-of-the-room

2-استفاده از باکس های ماینینگ برای کاهش صدای نویز دستگاه ماینر

شاید بتوان یکی از بهترین راهکارها برای کاهش صدای نویز دستگاه ماینر را استفاده از باکس ها و جعبه هایی دانست که با قرار دادن ماینر بیت کوین در آن ها صدای بسیار کمی به گوش می رسد. درواقع در این روش بجای عایق کردن کل اتاق فقط دستگاه ماینر را عایق میکنیم آن هم با قرار دادن آن در یک جعبه مخصوص. این باکس ها که انواع متفاوت و مختلفی دارند، با ورق های عایق ساخته شده و ورودی و خروجی هوا هم در آنها تعبیه شده است. نکته ای که در هنگام تهیه یک باکس ماینینگ باید به آن توجه کرد این است که حتماٌ دهانه لوله ای که به خروجی فن متصل است، بزرگتر از خود فن باشد و به بهترین نحو عایق‌بندی شده باشد. برای کمتر شدن صدا نیز می‌توانید درون لوله‌ها را با استفاده از فوم‌های نسوز عایق‌بندی کنید. در صورتی که اطلاعت کافی و لازم را درباره عایق ها داشته باشید میتوانید باکس عایق نویز ماینر را در خانه هم درست کنید اما باید دقت زیادی داشته باشید زیرا کمترین اشتباه نیز می‌تواند دمای داخل باکس را بالا برده و باعث اسیب رسیدن و یا حتی آتش گرفتن دستگاه ماینر شما شود.

Reduce-the-sound-of-Bitcoin-miner-with-mining-boxes

3-پایین آوردن دمای محیط راهکاری برای کاهش سروصدای دستگاه استخراج بیت کوین

از آنجا که دلیل اصلی آلودگی صوتی دستگاه ماینر، فن های آن است و دلیل کار کردن و سرعت گرفتن این فن ها نیز کاهش دمای ماینر می باشد، میتوان با کم کردن دمای محیط میزان فعالیت و سرعت فن ها را کاست و در نتیجه سروصدای کمتری را شنید. بدین ترتیب با انتخاب محیطی سردتر و خنک تر و یا کم کردن دمای محیط میتوان سرعت چرخش فن ها و در نتیجه صدای نویز دستگاه ماینر را کاهش داد.

Lowering-the-ambient-temperature-is-a-solution-to-reduce-the-noise-of-the-bitcoin-mining-machine

4-کاهش صدای دریافت شده از دستگاه ماینر بیت کوین

یک راه حل بسیار پیش پا افتاده این است که اگر مجبورید در اتاقی که دستگاه ماینر در آن قرار دارد بمانید از وسایلی برای کاهش صدای دریافت شده با گوشتان استفاده کنید.هدفون های حذف کننده صدا یا محافظ های گوش (EarPlug) اولین وسایلی هستند که در این روش به ذهن می آیند و تاثیر نسبتا خوبی نیز در کاهش صدای دریافتی دارند. این کار میتواند ماندن در کنار دستگاه ماینر بیت کوین را قابل تحمل تر کرد. البته واضح است که این روش فقط برای فردی که از هدفون استفاده میکند مناسب است.

Reduce-the-volume-received-from-the-Bitcoin-Miner-device

5-استفاده از اتاق مخصوص برای نشنیدن سروصدای دستگاه ماینر

اگر از بیشتر از یک عدد دستگاه ماینر برای کسب درآمد و تولید بیت کوین استفاده می کنید، بهتر است که محل کاملا جداگانه ای برای ان ها درنظر بگیرید. البته باکس ماینینگ هایی نیز وجود دارند که میتوان چندین دستگاه ماینر در آن ها قرار داد اما در این روش قصد داریم اتاق یا اتاقک های مخصوصی را معرفی کنیم که با برخورداری از سیستم تهویه مناسب و استفاده از عایق های صوتی مناسب صدای نویز دستگاه ماینر را کم میکنند. این اتاقک ها میتوانند سیار باشند و بهتر است که حداقل دو پنجره داشته باشند تا هوارسانی به خوبی انجام شود. نکته دیگر درباره این اتاق ها این است که از محل زندگی و کار فرد جدا بوده و تنها در موارد مورد نیاز فرد به این اتاق ها مراجعه میکند.

Soundproofing-room-of-Bitcoin-miner-machine

کارهایی که نباید برای کاهش صدای نویز دستگاه ماینر انجام داد

گاهی صدای نویز دستگاه ماینر به قدری اذیت کننده است که استخراج کننده به هر راهی دست میزند تا سروصدای آن را بکاهد. اما برخی از روش ها نه تنها موجب کاهش صدای نویز دستگاه ماینر بیت کوین نمیشوند بلکه باعث آسیب رسیدن به ان نیز خواهند شد. یکی از کارهایی که هیچ وقت نباید برای کاهش صدای ماینر انجام داد دستکاری کردن و یا برداشتن فن های ان است. فن ها جزو مهمترین اعضای یک دستگاه ماینر بیت کوین هستند و حذف فن های یک دستگاه ماینر میتواند آنقدر دمای دستگاه را بالا ببرد که موجب آتش سوزی دستگاه شود. همچنین اغلب دستگاه های ای‌سیک‌ یا همان ماینر بیت کوین دارای فن هایی هستند که مخصوص همان دستگاه است و تعویض آن ها باعث ایجاد مشکل در کنترل دمای ماینر خواهد شد که این مشکل نیز سبب آسیب رسیدن به قطعات و چیپ‌های دستگاه می شود. مورد دیگری که شاید برخی افراد برای کاهش صدای نویز دستگاه ماینر به آن مراجعه کنند، استفاده از روغن مینرال (mineral oil) است.

در این روش دستگاه استخراج بیت کوین را درون محفظه ای پر از روغن مینرال قرار میدهند تا خنک شود اما نکته ای که بسیاری از افراد به آن توجه نمیکنند این است که به گفته کارشناسان با این کار دیگرنمی‌توان خارج از روغن از دستگاه ماینر بیت کوین استفاده کنید. همچنین این را هم اضافه کنیم که این کار مورد تایید شرکت های تولید کننده ماینر نیست و در صورت آسیب دیدن دستگاه به خاطر استفاده از روغن مینرال، از شرایط گارانتی خارج خواهد شد. علاوه بر آن استفاده از روغن مینرال هزینه زیادی دارد و نیاز به تجهیزات جانبی از جمله آکواریوم و رادیاتور دارد که خود رادیاتور هم صدای زیادی تولید می‌کند. یکی دیگر از کارهایی که نباید برای کاهش صدای نویز دستگاه ماینر انجام داد قرار دادن آن در فضای باز است. این کار سبب می شود که گرد و غبار وارد دستگاه شده و طول عمر آن کاهش یابد. همچنین در صورت بارندگی نیز صدمات جدی به دستگاه ماینر بیت کوین وارد خواهد آمد. در نهایت لازم است که دوباره اشاره کنیم استفاده از جعبه های دست ساز و غیر استاندارد نیز میتواند خطرات مهلکی برای دستگاه ماینر داشته باشد.

Things-not-to-do-to-reduce-the-noise-of-the-Bitcoin-Miner-device

بهترین بازه صدای نویز دستگاه ماینر

معمولا دستگاه هایی که هش ریت بالاتری داشته باشند به دلیل قدرت پردازش بالا صدای نویز بیشتری هم تولید میکنند. بنابراین بهتر است در هنگام انتخاب دستگاه ماینر بیت کوین ساز با توجه به مکان نگه داری آن علاوه بر نرخ هش و میزان برق مصرفی به میزان تولید نویز دستگاه نیز توجه شود. دستگاه های ماینری که هش ریت خوبی دارند معمولا بازه تولید صدایشان بین 65 تا 75 دسیبل است و ماینرهایی که پایین تر از این میزان نیز داشته باشند چندان سوددهی خوبی ندارند. درواقع میشود گفت که نمیتوان هم دستگاهی داشت که قدرت پردازش بالایی داشته باشد و در عین حال سروصدایی هم تولید نکند.

The-best-noise-range-of-Bitcoin-miner-device

سخن پایانی

در نهایت باید گفت که صدای نویز دستگاه ماینر از آن مواردی است که برای کسب درآمد خوب از بیت کوین به هر شکلی باید با آن کنار آمد و یا از راهکارهای گفته شده برای آن استفاده کرد. همچنین گفتنی است که بسیاری از روش های غیر معقول، که در این مقاله هم به چند مورد اشاره شد، به جای کم کردن صدای نویز دستگاه ماینر فقط و فقط سبب آسیب دیدن دستگاه می شوند و بهتر است که تحت هیچ شرایطی تغییراتی که مورد تایید شرکت سازنده دستگاه ماینر نیست را انجام نداد و از روش های پیشنهادی و کم دردسر برای پایین آوردن سروصدای دستگاه ماینر استفاده کرد.

How-to-turn-down-the-bitcoin-miner-device

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *