لپ تاپ

نکات مهم هنگام خرید لپ تاپ

خرید لپتاپ مناسب

شاید شما جزو دسته افرادی باشید که قصد خرید یک لپ تاپ یا رایانه شخصی را دارید. برای انتخاب لپ تاپ با توجه به وجود انواع برند ها و مدل های مختلف از لپ تاپ ها ممکن است، دچار سردرگمی شوید و نتوانید یک انتخاب مفید و مناسب را داشته باشید . صرف‌نظر از نام تجاری مرتبط با لپ تاپ شما، ابتدا باید هزینه و سرمایه خود را در نظر بگیرید و با یک انتخاب درست هزینه خود را حفظ نماید و بتوانید کیفیت و کارایی قابل قبولی را از سیستم خود کسب کنید .

کاربری لپ تاپ

در ابتدا مهمترین مسئله‌ای که با آن روبرو هستید، کاربری لپ‌تاپ شماست. شما برای خرید یک لپ‌تاپ باید اول به این سوال پاسخ دهید که لپ‌تاپ خود را برای کدام یک از نیازهای خود می خواهید. پاسخ این سوال تا حد زیادی به تصمیم گیری شما کمک می‌کند و سبب می‌شود تا انتخاب های شما محدودتر گردد. تمام لپ تاپ های موجود در بازار کاربرد و مخاطب یکسانی ندارند و همین موضوع سبب می‌شود تا دسته بندی لپ تاپ ها متغیر گردد و هر کاربری با توجه به کاری که می‌خواهد، لپ تاپش برایش انجام دهد. لپ تاپ ها برای کاربری های متفاوتی عرضه می شوند. برخی از افراد لپ‌تاپ‌ها را به منظور اتصال به اینترنت و گشت و گذار در فضای مجازی انتخاب می‌کنند و این در حالی است که برخی از افراد دستگاهها را برای انجام بازی‌های رایانه‌ای و یا آنلاین برمی‌گزینند. انجام کارهای گرافیکی و انجام کارهای سنگین مهندسی از دیگر کاربری‌هایست کع برای لپ تاپ ها در نظر گرفته می شود، هرچقدر کاری که قصد دارید با لپ‌تاپ انجام دهیم تخصصی تر گردد، چون ما به یک سیستم گران قیمت تر و قدرتمندتر نیاز خواهید داشت.

کاربری-لپ-تاپ

لپ تاپ بخرم یا رایانه رومیزی؟

این روزها کاربران لپ تاپ را جایگزین رایانه‌های رومیزی می کند اما هر کدام از این دستگاه ها کاربری‌های مختلفی دارند و با توجه به مزیت ها و معایب آنها باید آنچه را که برای شما مناسب تر است برگزینید. لپ تاپ ها قابل حمل هستند و برای افرادی که احتیاج به جابجایی اطلاعات و داده‌ها دارند، مناسب به نظر می‌رسند. نگهداری از لپ تاپ در خانه و یا محیط کار شما نیاز به فضای زیادی ندارد و عملکردهای پیچیده‌تری را در مقایسه با رایانه‌های رومیزی انجام می‌دهند اما معایبی که برای لپ تاپ ها عنوان می شود، تضعیف باتری لپ تاپ با گذر زمان است و تا پس از مدتی باتری شان به شدت ضعیف شده و قدرت شارژ دهی آنها کم می‌شود .
همین موضوع سبب می گردد تا افراد به دنبال جایگزین باتری‌های بهتر باشند که هزینه های نسبتا سنگینی را در بر دارد. امکان سرقت یا گم شدن لپ تاپ ها بسیار زیاد است. از آنجا که این دستگاه ها قابل حمل هستند لذا امکان دزدیدن آن بسیار افزایش پیدا می‌کند. لپ‌تاپ‌ها در مقایسه با سیستم های رومیزی قابلیت ارتقای آنچنانی ندارند و همین موضوع سبب می‌شود تا برای تغییر لپ‌تاپ خود نیاز به خرید یک لپ‌تاپ جدید داشته باشید. این در حالی است که در سیستم های رومیزی شما میتوانید تنها با تغییر یک قطعه باعث افزایش سرعت کامپیوتر و یا بهبود عملکرد آن بشوید .

لپ-تاپ-بخرم-یا-نه؟

بودجه مالی برای خرید لپ تاپ

یکی از گزینه هایی که برای تهیه یک لپ‌تاپ کمک می‌کند و انتخاب‌های شما را محدودتر می‌کند، بودجه مالی و توان خرید شماست. لپ تاپ ها در دسته بندی های متفاوتی عرضه می‌شود. همه ما ترجیح می دهیم تا لپ تاپ قدرتمند تری را تهیه کنیم تا در صورت نیاز بدون هیچگونه مشکلی بتوانیم کارهای خود را انجام دهیم اما نکته‌ای که مانع انجام این کار می شود و ما را از خرید لپ تاپ های قدرتمند تر باز می دارد، هزینه این لپ تاپ هاست. از آنجا که لپ‌تاپ‌های قدرتمندتر هزینه‌های بیشتری دارند لذا خیلی از افراد توانایی خرید آنها را نخواهند داشت. شما باید با توجه به بودجه مالی خود انتخابی درست و صحیح داشته باشید .

بودجه مالی

سیستم عامل مد نظر شما چیست؟

لپ‌تاپ‌های موجود در بازار با سیستم عامل های متفاوتی از جمله مک، لینوکس، کروم و ویندوز عرضه می‌شوند. بهترین لپ تاپ هایی که توسط افراد خریداری می گردد، لپ تاپ هایی با سیستم عامل ویندوز است اما برخی از افراد استفاده از مک را ترجیح می دهند و به همین دلیل این موضوع سبب می شود تا شما دچار تردید شوید. باید ببینید برنامه‌هایی که قصد اجرای آن را دارید، توسط کدام یک از سیستم عامل ها بهتر اجرا می‌شوند و برنامه نویسی آنها بهتر انجام شده است. معمولاً برای کارهای روزمره استفاده از نسخه های ویندوز به شما پیشنهاد می شود. اگر قصد دارید هزینه کمتری می پردازید لپ‌تاپ‌های با سیستم‌عامل کروم هزینه‌ای پایین تری دارند .

لپ-تاپ

برنامه ها و نرم افزارهای مورد استفاده شما

یکی از مسائل تاثیرگذار در خرید لپ تاپ ها برنامه ها و نرم افزارهای است که شما با لپ‌تاپ خود اجرا خواهد کرد. پیش از خرید لپ‌تاپ ابتدا باید نرم افزارها و برنامه های مورد استفاده خود را بررسی کنید و ببینید بهترین سیستمی که توسط این نرم افزارها پیشنهاد شده، کدام است و با توجه به این موضوع برای خرید لپ تاپ خود اقدام کند.

خرید لپ تاپ

پردازنده و کارت گرافیک

یکی از مهمترین بخش های لپ تاپ واحد مرکزی پردازش یا cpu است که عملکرد پردازش سیستم را به عهده دارد. در بازار cpu ها در دو نسخه اینتل و amd عرضه می‌شوند. پردازنده ها به چهار دسته فوق حرفه ای، حرفه ای و نیمه حرفه ای و مبتدی تقسیم بندی می شود. سیستم عامل های فوق حرفه‌ای دارای پردازنده های رایزن ۷ و یا core i9 هستند. سیستم عامل های حرفه ای با پردازنده های core i۵ و core i۷ و یا رایزن ۵ عرضه می‌شود و سیستم‌عامل‌های نیمه‌حرفه‌ای پردازنده‌های core i۵ و core i۳ و رایزن ۳ هم استفاده می‌کنند . لپ تاپ هایی که از کارت گرافیک های یکپارچه و جامع استفاده می کنند معمولاً برای اجرای بازی ها و برنامه ها مناسب نیستند. پس اگر قصد شما انجام بازی‌های رایانه‌ای سنگین می باشد بهتر است به سراغ لپ تاپ های مخصوص بازی بروید. چرا که این لپ‌تاپ ها کارت گرافیکی پیشرفته با سرعت بالا و عمر مفید باتری را دارند و بدون کاهش عملکرد تا مدت ها برای شما کار می کنند.

جی بخرم

رم مناسب شما

حافظه تصادفی، حافظه ای برای ذخیره سازی، خواندن و نوشتن سریع اطلاعات است. اکثر لپ‌تاپ‌های جدید موجود در بازار از نسل چهارم استفاده می‌کنند که سرعت بیشتری نسبت به نسل سوم دارند. برای استفاده های فوق حرفه‌ای رم ۶۴ یا ۳۲ گیگابایتی کاربرد دارد و در کاربری‌های حرفه ای و نیمه حرفه‌ای رم های ۸ الی ۱۶ گیگابایت پیشنهاد می شود. کاربران ساده و خانگی نیز می‌توانند از رم های ۸ یا ۴ گیگابایتی بهره بگیرند .

سیستم عامل مناسب

درگاه‌های اتصال و رزولوشن لپ تاپ

برای خرید یک لپ تاپ خوب و مناسب لازم است تا حداقل لپ تاپ شما، درگاه usb و درگاه hdmi داشته باشد تا کاربران بدون این که اذیت بشوند، بتوانند کارهای خود را انجام دهند. از آنجا که تحولات عظیمی در کیفیت و وضوح تصویر لپ تاپ ها صورت گرفته است لذا نظر انتخاب لپ تاپ های با رزولوشن بالا به شما پیشنهاد می شود تا در هنگام دیدن فیلم و یا انجام کارهای گرافیکی بتوانید بهترین کیفیت را ارائه تجربه کنید.

best-laptop

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *