ارز دیجیتال

نرخ هش یا هش ریت (HashRate) دستگاه ماینر چیست؟

امروزه بهترین راه کسب درآمد از بیت کوین را میتوان استفاده از دستگاه های ماینر دانست. این دستگاه ها دارای مشخصه هایی هستند که قبل از خرید باید به آن ها توجه کرد تا بتوان بهترین دستگاه ماینری را که میتواند در کمترین زمان شما را به سود بالایی برساند، انتخاب کرد. یکی از این مشخصه های دستگاه های ماینر هش ریت، نرخ هش یا قدرت هش است. در پاسخ به این سوال که نرخهش یا هش ریت (HashRate) دستگاه ماینر چیست؟ میتوان گفت مهمترین پارامتر هر دستگاه ماینری هش ریت آن است که میزان سرعت ماینر برای حل تابع هش و دریافت پاداش را نشان می دهد. البته گفتنی است که نرخ هش فقط مخصوص بیت کوین نیست و همه ارزهای دیجیتالی که از پروتکل اثبات کار استفاده می‌کنند را شامل میشود. هش ریت دستگاه ماینر بیت کوین را میتوان، تعداد محاسباتی که سخت افزار ماینر میتواند در هر ثانیه برای حل تابع هش انجام دهد، تعریف کرد. در واقع برای استخراج بیت کوین توسط دستگاه ماینر و تایید تراکنش ها، این دستگاه باید یک سری معادلات پیچیده ریاضی را انجام دهد تا به هش هدف برسد و با حل و ایجاد یک بلاک به بیت کوین دست پیدا کند. در نتیجه میتوان گفت که هدف دستگاه ماینر رسیدن به هش هدف بوده و هرچه میزان هش ریت دستگاه ماینر بیشتر باشد، شانس رسیدن به هش هدف بیشتر خواهد بود. در ادامه به صورت فنی تر و دقیق تر هش ریت را تعریف خواهیم کرد.

تعریف هش ریت دستگاه ماینر

برای اینکه یک دستگاه ماینر بتواند بیت کوین استخراج کند، باید سریع تر از دستگاه های دیگر بلاک ها را پیدا کنند. در حقیقت هر بلاک در شبکه بیت کوین با یک هش هدف شماره گذاری شده است و هدف همه استخراج کنندگان حدس زدن همین هش هدف است. در صورتی که ماینری سریع تر از دیگران بتوان عددی کمتر یا برابر با هش هدف را حدس بزند، پاداش دریافت خواهد کرد. بنابراین دستگاه استخراج باید درهر ثانیه هزاران یا حتی میلیون‎ها حدس درست (ورودی تابع هش) برای یافتن پاسخ (خروجی تابع هش) بزند تا یک بلوک حل و استخراج شود. به تعداد حدس هایی که یک دستگاه ماینر برای حل و استخراج یک بلاک در هر ثانیه میزند، هش ریت (HashRate) یا هش پاور (Hash Power) می گویند. اما رسید به پاسخ هش اصلا کار راحتی نیست و در این بین چندین بار با تغییر سختی، هدف نیز تغییر میکند. بنابراین برای رسیدن به هش هدف، ماینر باید بعضی از هدرهای بلاک که نانس (nonce) نام دارند را تغییر دهد. نانس ها با صفر شروع میشوند و برای رسیدن به هش موردنظر افزایش می‌یابند. تغییر نانس کاملا تصادفی بوده و همین نیازمند هش ریت بالایی از دستگاه ماینر است تا با تلاش ها و حدس های بیشتر، شانس بالاتری در رسیدن به جواب و دریافت بیت کوین داشته باشد.

Define-the-hash-rate-of-the-miner-device

اهمیت هش ریت در استخراج بیت کوین

تا اینجا هش ریت را تعریف کردیم و تا حدودی نیز فهمیدیم که میزان هش ریت بالا در دستگاه ماینر بسیار مهم است. اما برای پی بردن به اهمیت ویژه نرخ هش دستگاه ماینر مثالی میزنیم. فرض کنید بیت کوین را همان طلای کمیاب موجود در دل معادن در نظر بگیریم، در این صورت میتوان تعداد افراد، ماشین های استخراج و میزان قدرت آن ها برای استخراج طلا از معادن را هش ریت دانست. بدیهی است که هرچه تعداد افراد قدرتمند بیشتری داشته باشیم، در مدت زمان کمتر به طلاهای بیشتری دست خواهیم یافت.

The-importance-of-hash-rate-in-bitcoin-mining

نحوه اندازه گیری و واحد هش ریت

واحدی که برای اندازه گیری هش ریت در نظر گرفته شده است، هش بر ثانیه (H/s) می باشد. هش بر ثانیه نیز همانند هر واحد دیگری که در ریاضیات وجود دارد، میتواند به کیلوهش، مگاهش، گیگاهش، تراهش و … هم بیان شود. اما واحد زمان یعنی ثانیه در هش ریت معمولا تغیری نمیکند. همچنین باید توجه داشته باشید که دستگاه‌های مختلفی که برای استخراج ارزهای دیجیتال متفاوت به کار گرفته می‌شوند، دارای نرخ هش‌های برابر نیستند؛ برای مثال، هش ریت یک دستگاه ماینینگ بیت کوین با نرخ هش یک دستگاه ماینینگ اتریوم متفاوت است. این موضوع را با الگوریتم‌های متفاوتی که ارزهای دیجیتال به کار می‌گیرند می‌توان توضیح داد؛ زیرا برای استخراج آنها از میزان حافظه و محاسبات یکسان استفاده نمی‌شود. در ادامه میتوانید برخی از تغییر واحدهای هش ریت را مشاهده فرمایید:

  • KH/s کیلوهش بر ثانیه یا هزار هش بر ثانیه
  • MH/s مگاهش بر ثانیه یا یک میلیون هش بر ثانیه
  • GH/s گیگاهش بر ثانیه یا یک میلیارد هش بر ثانیه
  • TH/s تراهش بر ثانیه یا یک تریلیون هش بر ثانیه
  • PH/s پتاهش بر ثانیه یا یک کوادریلیون هش بر ثانیه
  • EH/s اگزاهش بر ثانیه یا یک کوئینتیلیون هش بر ثانیه
  • واحد بعدی در این اندازه‌گیری زتاهش (Zetta) خواهد بود.

How-to-measure-and-hash-rate-unit

آیا هش ریت بالا همیشه باعث سود بیشتر میشود؟

مطمئناٌ هش ریت بالای دستگاه ماینر بیت کوین ویژگی بسیار خوبی است، اما مانند هر ویژگی خوب دیگر هزینه هایی نیز خواهد داشت که ممکن است شما را به سمت استفاده از دستگاه های ماینر با نرخ هش پایین تر سوق دهد؛ به عنوان مثال بدیهی است که هرچه هش ریت دستگاه ماینر بالاتر باشد، علاوه بر اینکه قیمت دستگاه بیشتر خواهد بود، میزان برق مصرفی آن نیز افزایش پیدا خواهد کرد که این خود سبب بالا رفتن هزینه های جانبی استخراج بیت کوین یا دیگر ارزهای دیجیتال می شود. اما از طرفی دستگاه هایی با هش ریت بالاتر در زمان کمتری امکان استخراج بیت کوین را دارند و در نتیجه شما را به سود بیشتری می رسانند. بنابراین میتوان گفت انتخاب دستگاه های ماینر با هش ریت های متفاوت کاملا به میزان بودجه شما و هزینه هایی که حاضرید برای مصرف برق دستگاه استخراج پرداخت کنید بستگی دارد. برای مثال، اگر یک دستگاه ماینینگ 10 درصد هش ریت بیشتری از دستگاهی دیگر داشته باشد تا 50 درصد بیشتر برق مصرف می‌کند. بنابراین، هرچند هش ریت عاملی مهم در ماینینگ است، اما همواره راندمان را نیز باید در نظر بگیرید.

Does-a-high-hash-rate-always-make-more-profit

رابطه هش ریت، سودآوری ماینر و سختی استخراج

سختی شبکه بیت کوین، سودآوری و نرخ هش دستگاه ماینر سه عامل کاملا وابسته به یکدیگرند که تاثیرات مستقیمی روی هم میگذارند. در واقع با افزایش سختی شبکه به دلیل بالارفتن تعداد ماینرها، قدرت هش بیشتری برای استخراج هر بلاک مورد نیاز خواهد بود و تعداد حدس‌ها برای رسیدن به جواب صحیح و حل کردن معادله ریاضی مربوطه، بیشتر خواهد شد. در حال حاضر با ماین کردن هر بلاک 6.25 بیت کوین به استخراج کننده پاداش داده خواهد شد که هر چهار سال در رویدادی با نام هاوینگ نصف می شود. در نتیجه میتوان گفت با بالا رفتن سختی شبکه هش ریت نیز افزایش می یابد، اما سود ماینرها کمتر خواهد شد.

Relationship-between-hashrate,-miner-profitability-and-extraction-difficulty

جمع بندی

اگر قصد ورود به صنعت استخراج بیت کوین با دستگاه های ماینر و سرمایه گذاری و کسب درامد از این راه را دارید، پیشنهاد می شود که ابتدا همه جوانب را بررسی کرده و با تهیه یک دستگاه ماینر با نرخ هش خوب اقدام به استخراج بیت کوین کنید. در حقیقت مهمترین اصل برای شروع کار با دستگاه های ماینر سنجیدن میزان بازده یا راندمان دستگاه است. عواملی که در میزان بازده دستگاه تاثیر میگذارند عبارت اند از: هش ریت دستگاه ماینر که هرچه بالاتر باشد بهتر است، میزان برق مصرفی دستگاه، میزان نویز و سروصدای دستگاه و قیمت دستگاه ماینر. توجه داشته باشید که نمیتوان دستگاهی یافت که با هش ریت بالا، برق مصرفی اش پایین بوده و قیمت آن نیز کمتر از انتظار باشد. اما اکثر افراد دستگاهی با هش ریت بالا را انتخاب میکنند و برای موارد دیگر راهکارهای متفاوتی به کار میگیرند؛ به عنوان مثال میتوان برای اطمینان از سودآوری استخراج بیت کوین، دستگاهی با نرخ هش بسیار بالا خرید و برای حل مشکل برق مصرفی از انرژی های پاک، مانند انرژی خورشیدی، استفاده کرد. همچنین برای حل مسئله سروصدای دستگاه نیز میتوان با ایجاد اتاقک مخصوصی آلودگی صوتی آن را کم کرد. در نهایت گفتنی است که هش ریت دستگاه ماینر پارامتر بسیار مهمی است که نباید نادیده گرفته شود.

What-is-a-hash-rate

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *