ارز دیجیتال

دستگاه ماينر پول ساز بيت كوين چيست؟ انواع و كاربرد ماینینگ؟ بهترين دستگاه ماينر خانگی بيت كوين چيست؟

What-is-a-Bitcoin-Money-Making-Machine-Types-and-applications-of-mining-What-is-the-best-bitcoin-home-miner

طی سالیان اخیر بحث های بسیاری در رابطه با ارزهای دیجیتال از جمله مهمترین آن ها، یعنی بیت کوین، مطرح شده است، در سال 2008 – 2009 و در پی بحران اقتصادی آمریکا و سقوط بازار مسکن، فردی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) که هویت اصلی اش مشخص نیست اقدام به اختراع ارز یا پولی به نام بیت کوین کرد و همه اهداف این ارز دیجیتال و توضیحات مربوط به آن را در مقاله ای مرسوم به مقاله سفید یا (White Paper) ارائه داد. رفته رفته بیت کوین به یکی از ضروری ترین ارزها تبدیل شده است و افراد و شرکت های بسیاری سرمایه گذاری در آن را سودآور دانسته اند. یکی از راه های بدست آوردن این ارز بسیار ارزشمند، استفاده از ماینرها (miner) می باشد که علاوه بر تایید تراکنش های انجام شده در شبکه بیت کوین، مقداری بیت کوین نیز تولید میکنند. به افرادی که با در این زمینه سرمایه گذاری کرده و اقدام به استخراج بیت کوین میکنند هم ماینر گفته میشود. در واقع ماینرها بیت کوین را نه میخرند و نه از افراد دیگری به دست می آورند، بلکه با صرف هزینه و انرژی برای دستگاه هایشان آنها را تولید میکنند. بنابراین در این مقاله سعی داریم تا به چند سوال مهم و اساسی مانند بیت کوین چه اهمیتی دارد؟ دستگاه ماينر پول ساز بيت كوين چيست؟ انواع و كاربرد ماینینگ؟ بهترين دستگاه ماينر خانگی بيت كوين چيست؟ و مانند اینها پاسخ دهیم.

اهمیت بیت کوین و استخراج آن

با شروع بحران اقتصادی عظیمی که در سال 2008 در آمریکا ایجاد شد و ضربه های سنگینی به اوضاع مالی جهان وارد آمد، اعتماد به ارزهای رایج همه کشورها از جمله مهمترین آنها یعنی دلار از بین رفت. بنابراین همانطور که ساتوشی ناکاتوما میگوید: “مشکل اصلی و ریشه ایی با ارز های متداول موضوع اعتماد است.”و او برای رفع این بی اعتمادی نسبت به بانک ها و موسسات مالی، اقدام به اختراع یک نوع ارز خاص دیجیتالی نمود که امروزه آن را با نام بیت کوین می شناسیم. اولین تفاوت بیت کوین با دیگر ارزها این است که وجود فیزیکی ندارد و در عوض به صورت کدهای برنامه نویسی، برای همه قابل مشاهده است. همچنین گفتنی است که تولید و توزیع بیت کوین در کنترل هیچ حکومت، گروه یا سازمانی نیست. بنابراین بر خلاف تمامی ارزهای دیگر که برای خرید و فروش با آنها نیازمند اعتماد به فرد واسطی هستیم که از دو سوی معامله مورد اعتماد قرار گیرد(و این نقش واسطه را معمولا بانک ها و دیگر موسسات مالی ایفا میکنند) دیگر نیازی به اعتماد طرف سوم یا 3rd Party trust نیست. از طرف دیگر بیت کوین به تعداد محدودی وجود دارد و از قواعد خودش نیز پیروی میکند و تغییرات تورم و قیمت طلا و نقره هم تاثیری بر آن نخواهد گذاشت. به همین دلیل در برابر بحران های کوچک و بزرگ آسیب پذیر نخواهد بود. در نتیجه همانطور که با گذشت زمان بر ارزش بیت کوین از زمان پیدایشش تا کنون افزوده شده است، در آینده نیز ارزش بیشتری خواهد یافت و به یکی از ارزهای اصلی و جهانی تبدیل خواهد شد. بنابراین جمع آوری بیت کوین و واحد کوچکتر آن که ساتوشی نامیده می شود، اهمیت ویژه ای دارد و شرکت ها و افراد بسیاری برای این کار سرمایه گذاری های کلانی میکنند. همانطور که قبلا هم گفته شد یکی از بهترین راه ها برای جمع آوری بیت کوین، استخراج بیت کوین و یا (Bitcoin Mining) می باشد. اما برای استخراج بیت کوین به دستگاه های مخصوصی نیاز است که انوع متفاوتی نیز دارند. در ادامه به طور مفصل تر در رابطه با استخراج این ارز دیجیتالی و انواع ماینر خواهیم پرداخت.

The-importance-of-bitcoin-and-its-extraction

دستگاه ماينر پول ساز بيت كوين چيست؟

از آنجا که بیت کوین همان طلای دنیای دیجیتالی است، بنابراین برای تولید و بدست آوردن آن نیز از اصطلاحاتی مانند معدن و استخراج استفاده می شود که تداعی کننده نحوه بدست آوردن طلای واقعی است. با وجود اینکه تعداد محدودی بیت کوین وجود دارد(21 میلیون) اما این بیت کوین ها از ابتدا در دسترس نیستند و باید توسط افراد یا دستگاه های مخصوصی استخراج شوند. برای استخراج بیت کوین نیز تنها به یک دستگاه ماینر نیاز است و احتیاجی به فعالیت فیزیکی نیست. درواقع در این روش فرد سرمایه گذار با صرف هزینه یک دستگاه ماینر خریداری کرده و آن دستگاه با استفاده از مصرف انرژی برق اقدام به استخراج بیت کوین میکند. اگرچه در این مقاله سعی نداریم که به صورت فنی به استخراج بیت کوین بپردازیم اما به طور خلاصه میتوان گفت: دستگاه های کامپیوتری مخصوص استخراج بیت کوین و یا ماینرها با حل مسائل ریاضی پیچیده ای درون یک تابع ریاضی که تابع هش نامیده می شود، اعداد مختلفی را امتحان می کنند تا بتوانند خروجی را پیش بینی کنند و در صورت موفقیت حل مسئله مقدار مشخصی بیت کوین به عنوان پاداش دریافت میکنند. کار دیگر دستگاه های ماینر تایید تراکنش های انجام شده توسط ارز دیجیتالی بیت کوین است که در ادامه بیشتر به آن می پردازیم.

What-is-a-Bitcoin-Money-Making-Machine

درآمد حاصل از دستگاه ماینر بیت کوین چگونه است؟

اگرچه یکی از کارهایی که ماینرها انجام میدهند تولید بیت کوین است که درآمد و سود زیادی نیز دارد، اما میتوان گفت که کار اصلی و در آمد حاصل از دستگاه ماینر پول ساز، تولید بیت کوین نیست، زیرا تعداد محدودی بیت کوین موجود است و بالاخره روزی همه بیت کوین ها استخراج می شوند. درواقع مهمترین کار دستگاه ماینر بیت کوین تایید تراکنش های انجام شده با بیت کوین است. اگر بخواهیم دقیق تر توضیح دهیم باید بگوییم که وقتی فردی در قبال هرچیزی برای فرد دیگری بیت کوین میفرستد، در حال انجام تراکنشی است که نیاز به تایید دارد تا تغییرات لازم در شبکه صورت گیرد، در واقع باید این تراکنش ها راستی آزمایی شوند و موجودی کیف پول ها در بلاکچین به روز رسانی شود. در نهایت بخشی از کارمزد تراکنش به عنوان دستمزد به استخراج کننده میرسد. بنابراین استخراج شدن همه بیت کوین ها نیز از اهمیت یک دستگاه ماینر برای سرمایه گذاری روی این ارز دیجیتالی نمی کاهد و کسی که دستگاه ماینر دارد، همچنان میتواند با استفاده از آن سود بسیاری کسب کند. بنابراین وظیفه اصلی استخراج کنندگان و دستگاه های بیت کوین ماینر علاوه بر تولید بیت کوین های باقی مانده، سرپا نگه داشتن شبکه ارز دیجیتال بیت کوین در بازار ارزهای دیجیتالی است.

What-is-the-revenue-from-the-Bitcoin-Miner-device

انواع ماینینگ (اسختراج بیت کوین)

استخراج کنندگان بیت کوین، این ارز را در واحدهایی که بلاک نامیده می شوند، استخراج یا ماینینگ میکنند و در حال حاضر نیز پاداش استخراج هر بلاک چیزی حدود 6.25 بیت کوین است که هر چهار سال نصف می شود. در واقع طرز کار به این صورت است که وقتی تراکنش های انجام شده در یک بلاک جای گرفتند و آن بلاک استخراج شد، به استخراج کننده یا استخراج کنندگانی که در ماینینگ آن بلاک نقش داشته اند 6.25 بیت کوین می رسد و سپس این مقدار بین همه ماینرهایی که آن بلاک را استخراج کردند تقسیم میشود. ماینینگ کردن بیت کوین به دو صورت انجام میگیرد که عبارت اند از: Solo mining یا استخراج انفرادی و Pooled mining یا استخراج استخری. در استخراج انفرادی فرد به تنهایی و معمولا به استفاده از دستگاه ماینر خانگی، اقدام به استخراج بیت کوین میکند. در این صورت همه پاداش های حاصل از استخراج بلاک ها نیز فقط به او تعلق میگیرد. یکی دیگر از مزایای این روش این است که زمان افزایش کار به دلیل احتمال کمتر قطع شدن سرویس بیشتر میشود و در نیجه دستگاه مدت زمان بیشتری را میتواند صرف استخراج بیت کوین و تایید تراکنش های حاصل از آن بکند. اما از آن جایی که کسب درآمد در روش انفرادی نامنظم بوده و احتمال رسیدن به درآمد کمتر است و همچنین برای استخراج هر بلاک از بلاک چین بیت کوین نیز به قدرت پردازش بالایی نیاز است، روش دیگری به نام اتخراج استخری یا جمعی ابداع شده است. در این روش استخراج کنندگان تمامی منابع خود را جمع میکنند و با قدرت بیشتری برای استخراج بلاک ها تلاش میکنند. در نهایت هنگامی که یک بلاک استخراج شد، پاداش آن بین افراد مشارکت کننده در استخراج آن بلاک تقسیم می شود. گفتنی است که در این روش هرکس به همان میزان منبعی که برای این کار اختصاص داده، پاداش دریافت می کند.

Types-of-bitcoin-mining

برای ماینینگ(استخراج بیت کوین) به چه تجهیزاتی نیاز است؟

معمولا برای استخراج ارزهای دیجتال از جمله بیت کوین، میتوان از یک کارت گرافیک (GPU) استفاده کرد اما امروزه دیگر استفاده از سیستم هایی که بیشتر برای کارهای گرافیکی و بازی های کامپیوتری است مقرون به صرفه نیست. رفته رفته دستگاه های اختصاصی ماینینگ معرفی شدند که ظرفیت استخراج بیت کوین را به میزان قابل توجهی بالا بردند و در حال حاضر تنها این دستگاه ها را که با نام اختصاری ASIC (مخفف Application-specific integrated circuit) شناخته میشوند، سودآور می دانند. قیمت این دستگاه ها نیز به دلیل وارداتی بودن و نوسانات قیمت دلار متغیر است اما هرچه یک دستگاه هش ریت بالاتری داشته باشد، قیمت آن نیز بالاتر خواهد بود. بد نیست بدانید که ماینرها علاوه بر استخراج بیت کوین گاهی به استخراج ارزهای دیگری مانند اتریوم که الگوریتم استخراج آنها اجازه استفاده از کارت گرافیک را می‌دهد نیز می‌پردازند. بنابراین برای کسب درآمد از بیت کوین و زودتر نتیجه گرفتن بهترین راه حل تهیه یک دستگاه ماینر قدرتمند و با کیفیت است. البته قبل از اقدام برای تهیه دستگاه پول ساز بیت کوین بهتر از تا از سودآور بودن آن با بررسی میزان مصرف برق و انرژی و هزینه ای که قرار است بابت دستگاه بدهید، اطمینان حاصل کنید.

What-equipment-is-needed-to-extract-bitcoins

بهترين دستگاه ماينر خانگی بيت كوين چيست؟

با گذشت زمان و با ارزشمند شدن ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین، شرکت های زیادی اقدام به تولید دستگاه ماینر بیت کوین ساز کرده اند. یکی از معروف ترین دستگاه های ماینر نیز انت ماینر است که به دلیل سودآوری زیاد طرفداران بسیاری دارد. برای انتخاب یک دستگاه ماینر خانگی و اطمینان از سودآوری آن، مشخصه هایی هست که لازم است مورد توجه قرار گیرند. مهمترین این پارامترها عبارت اند از: 1-هش ریت 2-میزان برق مصرفی 3- قیمت دستگاه. در ادامه هر یک از این مشخصه ها را به طور جزئی بررسی خواهیم کرد.

1-هش ریت دستگاه ماینر بیت کوین چیست؟

یکی از پارامترهای بسیار مهم دستگاه های ماینر هش ریت است. به تعداد محاسباتی که سخت افزار ماینر میتواند در هر ثانیه انجام دهد، هش ریت گفته می شود. واضح است که هرچه هش ریت یک ماینر بیت کوین بالاتر باشد، شانس آنکه یک بلاک بیت کوین استخراج شود بیشتر است. در واقع نرخ هش میزان قدرتمندی و توانایی دستگاه برای حل معادلات ریاضی ماینینگ را مشخص میکند یا اگر بخواهیم ساده تر توضیح دهیم، میتوان گفت که نرخ هش همان قدرت بدنی و تعداد افرادی است که تلاش میکنند تا طلا را از معادن استخراج کنند. اما این تنها ملاک برای انتخاب یک دستگاه ماینر بیت کوین نیست.

2-میزان برق مصرفی دستگاه ماینر بیت کوین

یکی دیگر از ملاک های مهم در انتخاب ماینر بررسی میزان مصرف برق دستگاه ماینر بیت کوین است. برخی دستگاه های استخراج بیت کوین و اتریوم برق مصرفی زیادی دارند و صاحبان آن ها مجبور به پرداخت قبض هایی با مبالغ بالا می شوند. اما اگر در هنگام انتخاب ماینر به میزان برق مصرفی آن که با وات (Wat) اندازه گرفته می شود دقت کرد و پایین ترین آن را انتخاب کرد، دیگر این مشکل وجود نخواهد داشت. اما نکته حائز اهمیت این است که با بالا رفتن قدرت دستگاه و میزان هش، برق مصرفی آن نیز افزایش پیدا میکند و اینجاست که سرمایه گذار باید با استفاده از ماشین حساب های آنلاین و بررسی میزان سود و خسارت بهترین دستگاه بیت کوین ساز را انتخاب کند. بنابراین کاربر می‌تواند از ارقام نرخ هش و برق مصرفی برای محاسبه آنکه چه میزان هش برای هر وات برق توسط سخت‌افزار مصرف می‌شود استفاده کند. اگرچه نرخ هش بالا برای کسب درآمد از بیت کوین فوق العاده است اما اگر فرد مجبور به صرف انرژی زیاد و پرداخت قبض های سنگین برق شود، بجای سود کردن خسارت خواهد دید. در نتیجه با بررسی میزان بهره وری دستگاه ماینر بیت کوین که با تقسیم مصرف انرژی بر هش ریت محاسبه می شود، میتوان بهترین دستگاه ماینر خانگی را انتخاب کرد.

3-قیمت دستگاه ماینر بیت کوین

بدیهی است که دستگاه هایی که نرخ هش بالاتر و برق مصرفی کمتری داشته باشند، بسیار ایده آل بوده و از قیمت بالاتری هم برخوردار خواهند بود. کمپانی بیت مین را میتوان بزرگترین شرکت تولید کننده ماینر داسنت که در سال 2020 انت ماینرهای سری 17 آن جزو پرچمداران دستگاه های ماینر هستند؛ برای مثال دستگاه بیت مین انت ماینر اس 17 پلاس (+Bitmain Antminer S17) با قدرت 73 تراهش بر ثانیه (73TH/S) ، مصرف برق 2.920 وات (2920W) و قیمتی حدود 2.600 دلار در بازارهای جهانی جزو بهترین دستگاه ها به شمار می آید. همچنین نمونه های دیگر و ارزان تری نیست وجود دارد که برای مصارف خانگی مناسب تر است. یکی از این دستگاه های ماینر بیت کوین خانگی و ارزان قیمت دستگاه ماینر Antminer Z15 420Ksol می باشد که با هش ریت 420ksol/s و مصرف برق 1510w چیزی حدود 153 میلیون تومان قیمت دارد و میتواند ابزار بسیار خوبی برای کسب درآمد از بیت کوین باشد.

What-is-the-best-bitcoin-home-miner

جمع بندی

شکی نیست که با گذشت زمان اهمیت و ارزش ارزهای دیجیتال به خصوص بیت کوین بیشتر خواهد شد، اما راه های بدست آوردن این ارز ارزشمند نیز آسان نبوده و به صرف هزینه و زمان نیاز دارد. بنابراین اگر قصد ورود و سرمایه گذاری در دنیای ارزهای دیجیتالی و بیت کوین دارید بهتر است که محاسبات دقیقی برای سنجیدن میزان سوددهی این کار انجام دهید و با بررسی دقیق همه پارامترها اقدام به تهیه بهترین دستگاه ماینر پول ساز بیت کوین کنید.

bitcoin-mining

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *