موبایل

علت پر شدن بی دلیل حافظه گوشی سامسونگ چیست و چگونه حافظه پنهان گوشی را پاک کنیم؟

ما هر روز از دستگاه تلفن همراه خود برای ارتباط ، سرگرمی ، تعامل و ذخیره سازی ایده ها، لحظات و … استفاده می کنیم. با این حال ، چندی نمی گذرد که دستگاه ارور پر بودن حافظه را می دهد و از ما می خواهد که حافظه ی پر شده از تصاویر، برنامه های اضافی و پرونده های انباشته شده را در اولین فرصت پاک کنیم، زیرا که این امر بر سرعت تلفن تأثیر می گذارد و شما نمی توانید حتی اساسی ترین کارکردها، مانند: همگام سازی ایمیل خود، نصب، به روز رسانی برنامه ها و غیره را در دستگاه خود انجام دهید. در بعضی مقاطع، به دلیل کمبود فضای حافظه داخلی بروز رسانی برنامه ها غیرممکن می شود. البته گفتنی است که پر شدن بی دلیل حافظه گوشی آنقدرها هم بی علت نیست؛ به عنوان مثال وقتی که اپلیکیشن‌های مختلفی را نصب می کنید، این اپلیکیشن ها فایل‌ها مختلفی اعم از عکس و فیلم و گیف و موسیقی و… را در گوشی ذخیره می‌کنند که به آن ها Cache گفته می‌شود. اگر بخواهیم دقیق تر اشاره کنیم می توانیم برنامه‌های مختلفی؛ مانند شبکه‌های اجتماعی تلگرام، واتساپ و اینستاگرام را نام برد که اطلاعات مختلفی را در گوشی شما ذخیره می‌کنند. البته برنامه‌های دیگری هم مانند اپلیکیشن‌های استریم موزیک و گوگل مپ هستند که اطلاعات خود را در گوشی های هوشمند ذخیره می‌کنند و یکی از دلایل پر شدن بی دلیل حافظه گوشی شما هم می تواند استفاده از این اپلیکیشن ‌ها باشد. معمولاً این اتفاق بیشتر برای گوشی های هوشمند سامسونگ می افتد و روش های مختلفی برای آزاد کردن فضای دستگاه تلفن همراه سامسونگ شما وجود دارد که به شما امکان می دهد تا از دستگاه خود کارآمد تر استفاده کنید. در این مقاله برآنیم تا بدانیم علت پر شدنبی دلیل حافظه گوشی سامسونگ چیست و چگونه حافظه پنهان گوشی را پاک کنیم؟ و برای پاسخ به این پرسش، روش هایی متنوع و مناسب و کاربردی را برای آزاد کردن بخشی از حافظه گوشی های سامسونگ بررسی خواهیم کرد.

حذف برنامه های غیر ضروری

همان طور که گفته شد، ممکن است در گوشی موبایل خود برنامه ها و اپلیکیشن های متعددی داشته باشید که هر کدام بخشی از فضای حافظه گوشی شما را پر می کنند و برخی از آن ها تکراری اند. در واقع هر کدام از برنامه ها و اپلیکیشن ها می توانند در اندازه های مختلف عرضه شوند و برخی از آنها هم فضای زیادی را در حافظه داخلی تلفن همراه شما اشغال می کنند. هرچند امتحان کردن برنامه های جدید غیر معمول نیست اما واقعا چند برنامه تا به الان بر روی اسمارت فون شما نصب شده اند ولی استفاده نمی شوند؟ بنابراین حذف برنامه های غیر ضروری روشی سریع و ساده برای آزادسازی فضای داخلی موبایل هوشمند شماست. برای حذف برنامه ها، کار خیلی راحتی در پیش رو دارید، در واقع تنها باید بر روی آیکون برنامه بلا استفاده مورد نظر خود ضربه بزنید و با کمی نگه داشتن روی آن، گزینه لغو نصب را لمس کرده تا با حذف آن حافظه داخلی گوشی تان هم آزاد شود. راه دیگر حذف برنامه به این صورت است که شما می توانید به قسمت تنظیمات گوشی خود مراجعه کرده سپس به بخش برنامه ها رفته و از آنجا روی برنامه ضربه بزنید و بعد از انتخاب گزینه لغو نصب، آن برنامه را از حافظه گوشی سامسونگ خود پاک کنید.

remove of apps that are not nessesery

با حذف پرونده های موقتی، حافظه پنهان گوشی خود را پاک کنید

درست مانند پرونده های موقت اینترنتی که در رایانه ذخیره می شوند، در گوشی های موبایل، برنامه ها نیز فایل های موقتی را در حافظه داخلی دستگاه ذخیره می کنند که در نهایت این عمل باعث جمع شدن این فایل ها می شود و فضای قابل توجهی را به خود اختصاص می دهند. یک نقطه شروع خوب این است که شما بعد از وارد شدن به قسمت تنظیمات گوشی تان وارد قسمت برنامه ها شویدو سپس روی مدیریت برنامه ها ضربه بزنید. دراین قسمت، تمامی برنامه ها به علاوه داده ها را به صورت لیست شده مشاهده می کنید. با مرتب کردن فایل ها بر اساس اندازه، شما بزرگترین مصرف کنندگان حجم داخلی گوشی خود را شناسایی می کنید و حال زمان آن است کهانبارهای خیلی بزرگ در هر برنامه را حذف کنید. بنابراین در این شرایط می توانید برای برای حذف داده های حافظه پنهان گوشی ، برنامه مورد نظر خود را انتخاب کنید و سپس، در قسمت محل ذخیره برای پاک کردن داده های برنامه، روی گزینه CLEAR DATA ضربه بزنید و در قسمت حافظه پنهان برای پاک کردن حافظه نهان برنامه، روی CLEAR CACHE ضربه بزنید. اکنون حافظه داخلی گوشی تان عاری از هر نوع فایل مزاحم و بی اهمیت و بدرد نخور شده است.البته ناگفته نماند که روش بالا ممکن است بسته به نوع گوشی شما فرق کند. اما یک راه حل دیگری هم برای این کار وجود دارد که برای آن باید ابتدا به قسمت فایل های شخصی رفته و سپس در قسمت حافظه دستگاه بر روی پوشه ANDROID و سپس روی DATA ضربه بزنید. در این قسمت همه داده ها و فایل های کش مربوط به همه برنامه هایتان خواهد آمد و برای حذف هر کدام می توانید اقدام کنید؛ برای مثال برای حذف داده های پنهان برنامه پر طرفدار اینستاگرام باید پوشه com.instagram.android را انتخاب کنید. سپس از پوشه باز شده باید گزینه cache را انتخاب کنید و همه فایل های درون آن را حذف کنید.

delete cach files from mobile

آن را به فضای ابری منتقل کنید

پشتیبان گیری از داده های خود با Samsung Cloud گاهی آسان نبوده است اما با توضیحاتی که در اینجا ارائه دادیم امیدواریم که بتوانیم مسیر یادگیری شما را کمی هموار کنیم. ذخیره همه چیز در فضای ابری به این درد می خورد که وقتی دستگاه شما به طور ناگهانی متوقف شد و یا حتی آن را گم کردید، نگران نباشید چون حال دیگر بازیابی اطلاعات و تنظیمات شما، در دستگاه موجود یا یک دستگاه جدید، کار ساده ایست.چنان چه که می خواهید در Samsung Cloud از اطلاعات تان نسخه پشتیبان یا بک آپ تهیه کنید، در قدم اول باید به اینترنت متصل باشید، حال نحوه انجام این کار اینگونه است که ابتدا برای شروع به منوی تنظیمات در دستگاه سامسونگ خود بروید.سپس گزینه حساب ها و پشتیبان ها را لمس کرده و به قسمت Samsung Cloud  وارد شوید، اینک داده های خود را با آن همگام سازی کنید. بعد از آن برای تهیه نسخه پشتیبان دوباره به تنظیمات برویدو روی ابرها و اشتراک ها بزنید سپس با انتخاب گزینه پشتیبان گیری و بازیابی (Backup and restor)، ابتدا روی پشتیبان گیری بزنید و برنامه ها را مشخص کنید سپس روی بازیابی بزنید و برنامه هایتان را انتخاب کنید. حال شما پشتیبان گیری از برنامه ها و اطلاعت تان را انجام دادید.

Samsung Cloud

استفاده از کارت SD خارجی

اکثر دستگاه های تلفن همراه سامسونگ دارای فضایی برای کارت حافظه microSD هستند که به عنوان یک دیسک اضافی برای دستگاه شما عمل می کنند. کارت حافظه یک روش مفید برای افزایش ذخیره سازی در دستگاه تلفن همراه شما است. همچنین، در صورت بروز هرگونه اتفاق در دستگاه تلفن همراه، به محافظت از محتوای شما کمک می کند. شیار قرار گیری کارت حافظه در هر کدام از گوشی های هوشمند در جای مافاوتی است، برخی از گوشی ها در قسمت بالای باتری است و برخی دیگر مانند سری A گوشی های هوشمند سامسونگ، برای اضافه کردن کارت باید ابتدا سنج سوزن را درون سوراخ قرار دهید تا سینی سست شود، سپس در قسمتی که مربوط به قرارگیری کارت حافظه است آن را جای دهید. حال می توانید به راحتی برنامه ها، فیلم ها، عکس ها، موسیقی ها، و هر چیز دیگری را به کارت حافظه خود منتقل کرده و دیگر با خطای پر شدن حافظه داخلی مواجهه نشوید.

move files from device to sd card

پاک کردن نقشه های آفلاین در گوگل مپ (google map)

در جدیدترین نسخه گوگل مپ روشی کارآمد وجود دارد که شما می توانید یک نقشه را دانلود کرده و حتی در هنگامی که آفلاین هستید از آن استفاده کنید. اما گاهی اوقات بعد از استفاده از آن نقشه آفلاین شما دیگر به آن نیازی ندارید و باید بگوییم که وجود این نقشه های آفلاین در گوشی شما هزینه هایی هم دربر دارد، و آن این است که بخش زیادی از فضای ذخیره‌سازی گوشی هوشمند شما را اشغال خواهد کرد. این مقدار می‌تواند بسیار زیاد باشد و یک نقشه آفلاین می‌تواند بیش از یک گیگابایت از فضای گوشی شما را هم اشغال کند. برای اینکه بفهمید چقدر از فضای گوشی را این نقشه‌ها در اختیار دارند، در اپلیکیشن گوگل مپ روی منوی سه خط در قسمت بالا و سمت چپ زده و سپس گزینه Offlineرا انتخاب کنید. میزان فضای هر نقشه در زیر نامش نشان داده می‌شود. برای پاک کردن حافظه گوشی از آن‌ها روی نقشه زده و گزینه Delete را انتخاب کنید.

delete offline maps from mobile

حذف کردن رسانه ها در واتساپ برای خالی کردن حافظه گوشی

این روز ها با فیلر شدن تلگرام، واتساپ یکی از پرطرفدارترین و پر استفاده ترین شبکه های مجازی شده است. اما یکی از معایب این برنامه دانلود خودکار تصاویر و ویدئو ها می باشد. واتساپ حتی مواردی را هم که شما برای دیگران ارسال می‌کنید را در خود ذخیره می‌کند. بنابراین شما حتما نیاز دارید تا هر چند مدت یک بار فایل های موجود در پوشه مدیای واتساپ را حذف کنید. برای این کار بعد از وارد شدن به فایل های شخصی و قسمت حافظه دستگاه یا محل ذخیره داخلی، پوشه WhatsApp را انتخاب کرده و سپس پوشه media را لمس کنید. در این قسمت تمامی عکس ها و فیلم ها و موسیقی ها و… را که در واتساپ برای شما فرستاده اند یا شما برای دیگران فرستاده اید، به صورت پوشه بندی شده قابل مشاهده استو شما قادرید تا هرکدام را که نیازی ندارید حذف کنید.

delete whatsapp files from mobile

حذف دانلود شده ها

یکی دیگر از راه های پاک کردن حافظه گوشی این است که قسمت دانلودها را در گوشی خود تخلیه کنید. بارها پیش آمده که عکس یا ویدیو یا فایل متنی دانلود کرده و پس از مدت‌ها فراموش کرده‌اید چنین فایلی روی گوشی‌تان دارید و حتی شاید چندین بار یک فایل را دانلود کرده‌اید. برای حذف فایل های تکراری و غیر ضروری می‌توانید به بخش Downloadsبروید و به راحتی به خالی کردن حافظه گوشی خود بپردازید.

delete download files from mobile

انتقال داده ها به گوگل درایو ( Google Drive)

گوگل درایو ابزاری کاربردی در گوشی های هوشمند می باشد که دارای 15 گیگابایت فضای ذخیره سازی رایگان است و شما می توانید بسیاری از داده های خود را به آن منتقل کرده و از فضای خالی حافظه داخلی گوشی خود لذت ببرید. این پشتیبان گیری راهی موثر برای پاک کردن حافظه گوشی است. همچنین با پرداخت 2 دلار در ماه، می‌توانید 100 گیگابایت اضافه و با پرداخت 3 دلار در ماه، می‌توانید 200 گیگابایت فضای ذخیره‌سازی دریافت کنید.

move to google drive

استفاده از Free Up Space برای پاک کردن حافظه گوشی

Free Up Space نیز ابزار خوبی برای پاک کردن داده هایتان از فضای ذخیره سازی داخلی است که در بیشتر گوشی های هوشمند که از نسخه های جدید اندروید استفاده می کنند وجود دارد. برای استفاده از این قابلیت می توانید به بخش تنظیمات رفته و گزینه ذخیره سازی یا Storageرا انتخاب کنید، در این قسمت مواردی که فضای گوشی شما را اشغال کرده‌اند را مشاهده خواهید کرد. اما در نسخه‌های جدید اندروید گزینه جدیدی با نام Free Up Spaceهم دیده می‌شود که با زدن آن، فهرستی از دانلودها و اپلیکیشن‌هایی که به ندرت از آن‌ها استفاده می‌شوند، در کنار تصاویر و ویدیوهایی که قبلا در فضای ابری بکاپ گرفته‌اید، نمایش داده خواهند شد. با زدن این گزینه به راحتی و به صورت میانبر می‌توانید به خالی کرد گوشی خود بپردازید.

Quick-Ways-to-Free-up-Space-on-Android-Phone

استفاده از برنامه های مدیریت حافظه گوشی

هر چند راه کار هایی که تا به این جا برای آزاد کردن حافظه گوشی های هوشمند از جمله سامسونگ ارائه دادیم بسیار موثر و کاربردی اند، اما برخی از شرکت های تولید اپلیکیشن اقدام به تولید برنامه هایی برای مدیریت و پاک کردن حافظه گوشی کرده اند که با استفاده از آن راه ساده ای برای مدیریت حافظه داخلی گوشی سامسوتگ خود خواهید داشت. برخی از این برنامه ها عبارت اند از: Storage Analyzer ، DiskUsage ، Storage Space و Disk & Storage Analyzerکه کمک زیادی برای مدیریت و پاک سازی حافظه داخلی موبایل از داده های غیر ضروری می کنند.

best-android-cleaner-apps

سخن آخر

با پیشرفت تکنولوژی و ظهور انواع فضاهای مجازی؛ مانند تلگرام، اینستاگرام، واتساپ و… داده های بسیاری اعم از: عکس، فیلم، موسیقی، اسناد و… به گوشی های هوشمند راه پیدا کرده و حافظه ی آن ها را اشغال می کنند، و این مسئله یکی از مشکلات بزرگ و دردسر ساز خیلی از افراد می باشد. بنابراین در این مقاله سعی شد تا راه کار هایی را برای مقابله با این مشکل و آزاد سازی فضای ذخیره سازی اسمارت فون ها به خصوص گوشی های هوشمند سامسونگ ارائه دهیم. باید خاطرنشان کنیم که انجام این روش‌ها برای پاک کردن حافظه گوشی هر از چندگاهی نیاز است؛ زیرا همواره با استفاده از گوشی، فایل‌ها و اطلاعات جدیدی در آن ذخیره می‌شوند که باید حتما مدیریت شوند.

samsung-Cleaner

1 دیدگاه در “علت پر شدن بی دلیل حافظه گوشی سامسونگ چیست و چگونه حافظه پنهان گوشی را پاک کنیم؟

  1. Davood گفت:

    درود بر شما
    اینها فایده ندارد مشکل جای دیگه هست فکر کنم رم گوشی مشکل پیدا میکنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *