پرینتر

رزولوشن پرینتر

dpi-printer-resolution

رزولوشن پرینتر

رزولوشن عبارت است از  تعداد نقاطي كه توسط چاپگر در هر اينچ مربع از صفحه ايجاد مي‌شود. معمولا دقت چاپ پرینترها را  با دو عدد نشان می دهند كه اولی مربوط به دقت چاپ در حالت افقي و عدد دوم مربوط به دقت چاپ در حالت عمودي است. در پرینترها رزولوشن‌های متفاوتی وجود دارد و این به دلیل تعداد ثابت هد پرینت و چگالی نازِلی است که رزولوشن افقی را برآورد می‌کند. رزولوشن عمودی به وسیله افزایشی که مکانیزم کشیدن کاغذ با خود دارد برآورد می‌شود. در چاپ اسناد گرافیکی، رزولوشن چاپ به تعداد نقاط در هر اینچ (dpi) که چاپ می‌گردد، اشاره می‌کند که بسیار مهم است. اکثر پرینترهایی که امروزه تولید می شوند از رزولوشن  600* 600 پشتيباني مي‌كنند كه سبب ایجاد تصاویر با دقت مناسب در هنگام چاپ خواهد شد که این رزولوشن پایینترین مقداری است که در پرینترهای مدرن امروزی وجود دارد. اگر می‌خواهید که یک متن یا عکس با کیفیت بالا را چاپ کنید، باید پرینتری با رزولوشن 1200 dpi  را خریداری کنید.

در پرینترهای ليزري تك رنگ دقت تصویر (Resolution) در حدود 600 * 600 نقطه در اينچ است كه جهت چاپ تصاوير و متن های سياه و سفيد مناسب است. رزولوشن پرینترهای  ليزري از 1200 * 1200 تا 1200 * 2400 متغییر می باشد كه اين دقت برای چاپ تصاوير گرافيكي و عكس‌ها با بهترين كيفيت بسیار مناسب می باشد.

دقت پرینترهای جوهر افشان به طور معمول در حدود 1200 * 2400 می باشد( البته در  نمونه های جديد دقت این چاپگرها به 1200 * 4800 نقطه در اينچ رسيده است).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *