پرینتر

زبان های چاپگر

زبان های چاپگر

زبان‌های چاپگر، دستورات را از کامپیوتر به چاپگر می­‌دهند تا به چاپگر نحوه فرمت کردن سند چاپ شده را بیاموزند. این فرمان ها اندازه فونت، گرافیک، فشرده سازی داده های ارسال شده به چاپگر، رنگ و غیره را مدیریت می­‌کنند در زیر به بررسی دو زبان محبوب چاپگر می پردازیم:

Postscript

یک زبان چاپگر است که از عبارات انگلیسی و برنامه‌های برنامه نویسی برای توصیف ظاهر یک صفحه چاپ شده به چاپگر استفاده می­‌کند. این زبان چاپگر توسط Adobe در سال ۱۹۸۵ ساخته شد. این ویژگی‌های جدید، فونت‌های طرح ریزی شده و گرافیک برداری را معرفی کرد. Postscript محدود به چاپگرها نیست، می­‌تواند با هر وسیله‌ای که یک تصویر را با استفاده از نقاط مانند صفحه نمایش، ضبط کننده اسلاید و تنظیم کننده‌های تصویر ایجاد می­‌کند استفاده شود.

ps برخلاف pcl که از انواع سیستم عامل ها پشتیبانی می کند تنها  در سیستم عامل های مکینتاش می توان از آن استفاده نمود. به همین خاطر است که چاپ فایل کندتر پیش می رود. دلیل دیگری که موجب کند شد عملیات چاپ می شود این است که ps مستقل از پرینتر عمل می کند به این معنی که تمام اطلاعات چاپ را بدون اینکه از سخت افزار درخواست کند خودش تولید می کند اما با این حال از کیفیت چاپ مناسب و خوبی برخوردار است.

PCL (Command Language Commander)

زبان چاپ یا زبان دستوری پرینتر که در خود چاپگر به صورت PCL نمایش داده می شود کوتاه شده ی عبارت Printer Command Language می باشد هرچند گاهی به اشتباه از آن Printer Control Language برداشت می شود. هدف از ایجاد چنین کنترل کننده ای برقراری ارتباط میان پرینتر و کامپیوتر میزبان با یک زبان مشابه است تا چاپ با کیفیت بالاتری انجام شود.  اولین بار در سال 1984، PCL توسط شرکتHewlett-Packard  به عنوان پروتکلی در انواع پرینترها به کار گرفته شد.

نوع زبان برای چاپ کردن تصاویر به تجهیزات زبادی وابسته است. شیوه کار pcl  به این صورت است که ابتدا از سخت افزار درخواست می کند تا قسمت های موردنیاز برای چاپ فایل موردنظر اعم از فونت، آندرلاین و …. را آماده کند تا فرآیند چاپ سریع تر انجام شود. در نسخه های 1 تا  5e و 5c  زبان  PCLدستورهای دریافتی با استفاده از زبان های دستور محور، پردازش می شود. لازم به ذکر است که رشته های اطلاعات در زبان PCL به وسیله نصب و راه اندازی برنامه های کاربردی  یا خود سخت افزار که منظور چاپگر است، ساخته می شوند. البته در نسخه های جدید، زبان های HP-GL و PJL هم گنجانده شده است.

PCL printer-language

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *