وب کم

بهترین وب کم برای اتاق کنفرانس، استریم، گیمینگ با قابلیت زوم یا بی سیم

وبکم مناسب گیمینگ

در گذشته ایجاد ارتباط از راه دور بسیار سخت بود و معمولاً برای برقراری ارتباط ماه ها و یا حتی سالها طول می کشید تا صرفا سخنی را توسط نامه به دست فردی برسانید. ایجاد ارتباطات در این روزها بسیار ساده تر شده است. اگر شما بخواهید با عزیزی در کشور دیگر تماس برقرار کنید، علاوه بر اینکه با تلفن همراه خود می توانید ارتباط داشته باشید ،استفاده از وبکم با کیفیت بالا نیز مهم خواهد بود. وب کم ها در انواع متفاوت و با قیمت مختلف عرضه می شوند اما اینکه شما کدام را خریداری کنید، باید به کار برای آن توجه کنیم. مهمترین چیز در وبکم ها، کیفیت شفاف و تمیز است که از آن دریافت می‌کنیم. یکی از کاربردهای که وبکم دارد این است که می توان ویدئو کنفرانس های متفاوتی را در سراسر جهان برگزار کرد. در این دوران کرونا نیز وجود وبکم خوب برای برگزاری کلاس ها و کنفرانس ها بسیار ضروری است.

وبکم چیست؟

وبکم ها در واقع همان دوربین های کوچکی می باشند که به رایانه شما متصل می‌شوند و تصاویر شما را به صفحات وب ارسال می‌کنند و این تصاویر توسط دیگران قابل مشاهده است. از آنجا که این روزها بسیاری از آموزش‌ها در سطح جهانی برگزار می گردد و البته که بسیاری از سمینارها و کنفرانس ها نیز توسط اینترنت برگزار می‌شود لذا وجود یک وبکم مناسب می تواند به شما کمک کند تا در برقراری تماس با افراد متفاوت هیچ مشکلی نداشته باشید. دقت کنید که استفاده از بعضی وبکم ها برای بازی استریم نیز می‌تواند مناسب باشد.

وبکم چیست

انواع وبکم ها

وبکم ها به دو دسته تقسیم می‌شوند. نوعی از آنها با تصاویر جریانی کار می کنند و به صورت مستقیم تصاویری که از شما گرفته می شود را در فضای وب به اشتراک میگذارند. این نوع وبکم ها رایج‌ترین نوع هستند که بهتر است، همین مدل خریداری شود چرا که به صورت زنده پخش کننده ویدئو شما خواهد بود. نوع دیگر وبکم نیز وجود دارد که این وبکم تنها با توجه به سرعت اینترنتی که دارید تصاویر و صوت را انتقال می دهند و به صورت زنده نیست. بلکه تصاویر شما را ابتدا ضبط کرده و با توجه به معیارهایی که دارید به صورت لحظه‌ای و تکه تکه شده با همان سرعتی که فیلمبرداری صورت گرفته است، برای طرف مقابل پخش می‌کند. در نتیجه باید انتظار داشته باشید که در این سبک از وبکم ها تصاویر و صدا را با چند دقیقه اختلاف مشاهده کنید. با توجه به همه گیری ویروس کرونا جلسات ویدیوی اهمیت بسیار زیادی پیدا کردند چرا که برخی از دفاتر کاری هنوز هم تعطیل هستند و کارمندان از خانه کار خود را انجام می‌دهند و به نوعی قرنطینه شدند. لذا برای اینکه بتوانند پروژه ها و اهداف خود را دنبال کنند و ارتباط موثر با یکدیگر داشته باشند، استفاده از تماس‌های ویدئویی بسیار افزایش یافته است. دقت کنید که در جلسات ویدئویی ظاهر آراسته بسیار حائز اهمیت است. داشتن ظاهر آراسته تنها و صرفاً مربوط به لباس پوشیدن نمی‌شود بلکه شما باید معیارهای دیگری را نیز در نظر داشته باشید. از جمله معیارهای مهمی که باید در نظر بگیرید استفاده از وبکم های با کیفیت برای انتقال تصویر با وضوح بالا ست.

بهترین وبکم ها

وبکم لپ تاپ ها

اگر لپ تاپ داشته باشید، می توانید از طریق لپ‌تاپ خود برای برقراری تماس ویدیویی تلاش کنید اما نقطه ضعفی که لپ‌تاپ ارائه می دهد این است که وبکم لپ‌تاپ‌ها وضوح کمی دارند و معمولاً نمی توانند کیفیت خوبی را ارائه دهند. از مشکلات لپ تاپ ها می توان به لنز کوچک، نمایش بد رنگ ها و عملکرد نامناسب آنها در محیط های داخلی اشاره کرد لذا همین ویژگی سبب شده تا برقراری تماس با لپ‌تاپ پیشنهاد نشود. معمولاً وبکم های داخلی که برای لپ تاپ استفاده می شود، بسیار ارزان قیمت هستند و به هیچ عنوان نمی تواند در حد و اندازه وبکم های با کیفیت، تصویر را انتقال دهند.با خریداری وبکم های مستقل شما می توانید مشکلات گفته شده را برطرف کنید. در این حالت انعطاف لازم برای انجام کار شما فراهم خواهد شد که شما بدون آنکه از وضوح تصویر خود نگران باشید می توانید به کار خود بپردازید. دقت کنید که اگر تنها از تماس‌های ویدئویی برای ماهی یک بار استفاده می کنید خرید وب کم ضروری نخواهد بود اما اگر روزانه و هفتگی زمان زیادی را صرف تماس‌های تصویری خود می نمایید، لازم است تا یک وبکم خوب تهیه کنید. با توجه به تحریم هایی که در ایران وجود دارد امروزه پیدا کردن وب کم خوب در ایران بسیار مشکل شده است لذا در ادامه ویژگی های یک وبکم خوب را با معرفی چندین وبکم ارائه داده ایم تا به شما برای یک خرید خوب کمک کنیم.

وبکم مناسب بازی

ویژگی های یک وبکم ایده آل

وضوح و نرخ فریم

برای اینکه برای خرید یک وبکم خوب اقدام کنید، لازم است تا به وضوح و نرخ فریم وبکم توجه کنید. وضوح وبکم میزان رزولوشنی است که در اختیار شما قرار میدهد تا بتوانید تصویر خود را ثبت کنید. معمولا بیشتر وبکم ها با وضوح ۱۰۸۰ عرضه می‌شوند و این وضوح استاندارد است اما وبکم هایی وجود دارند که با قابلیت ضبط ویدئوی 4k عرضه می گردند و وبکم ها با عرضه ویدئوهای با کیفیت سبب می‌شوند تا تصویر شما بسیار جذابتر به نظر برسد البته قیمت بالاتری نیز دارند. اگر نیاز دارید تا ویدیو های روان تهیه کنید باید به نرخ فریم بر ثانیه وبکم خود توجه کنید. هرچه نرخ فریم شما بالاتر باشد، سبب می گردد تا ویدیو شما روان تر گردد. معمولا وبکم هایی که در بازار وجود دارند دارای نرخ ۳۰ فریم بر ثانیه هستند اما وبکم های گرانتر نیز با نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه به بازار عرضه می گردند.

وبکم مناسب کار

اندازه لنز

از جمله دیگر مسائلی که برای خرید وب کم باید به آن توجه شود، این است که نصب لنز وب کم دارای حسگر مناسب می باشد معمولاً هرچه لنز بزرگتر باشد بهتر است و تعیین کننده مقدار نور رسیده به عکس شماست و در محیط‌های کم نور، کیفیت نور مناسبی ندارند. اگر لنز دوربین کوچک باشد کیفیت نهایی تصویر کاهش پیدا می‌کند. عدد مربوط به دیافراگم به شما کمک می کند تا گشودگی دیافراگم را بررسی کنید.

فوکوس خودکار

فوکوس خودکار در وبکم نیز یکی از ویژگی‌های است که سبب بالا رفتن قیمت وب کم شما می شود. دقت کنید که اگر صرفاً جلوی دوربین می نشینید و در جلسه های ویدیویی حضور پیدا می کنید، استفاده از وبکم های ارزان قیمت که دارای فوکوس ثابت هستند، مناسب شما خواهند بود اما اگر از وبکم برای کلاس‌های آموزشی استفاده می کنید و فوکوس خودکار به کمک شما نخواهد آمد و شما می تونید از وبکم هایی با فوکوس ثابت استفاده کنید. در کنار تمامی اینها میکروفن خوب برای وبکم و البته سیستم مورد نیاز به کمی تعیین کننده است که برای خرید وب کم تأثیرگذار هستند. در خصوص ویژگی‌های وبکم اطلاعاتی که در این در بخش قصد داریم تا برخی از بهترین های مناسب برای خرید را به شما معرفی کنیم.

وبکم لاجیتک

وبکم مقرون به صرفه Logitech C925e

Logitech C925e یکی از بهترین وبکم هایی است که در دسته ی بهترین وبکم های اقتصادی قرار میگیرد و دارای رزولوشن 1080p جا میگیرد. لاجیتک معتقد است که این وبکم برای بسیاری از محیط ها مناسب است و ویدیوهایی با کیفیت قابل توجه ضبط می کند به نحوی که به‌راحتی می‌توان از آن در مانیتور رایانه‌های رومیزی و البته لپ‌تاپ‌ها استفاده کرد. برای این وبکم لاجیتک، سیستم ویژه ای ارائه شده است که می‌تواند جلوی دید حسگر را برای حفظ حریم خصوصی مسدود کند. لاجیتک می‌گوید Logitech C925e  با تقریبا تمامی نرم‌افزارهای حوزه‌ی کنفرانس ویدئویی سازگاری دارد و می‌توان به‌سادگی آن را راه‌اندازی کرد. در کنار تمام مزیت هایی که ارائه می دهد، این است که نرخ فریم بر ثانیه این وبکم، 30 می باشد که برای افرادی که یک وبکم حرفه ای می خواهند کمی آسیب زننده است. وبکم لاجیتکC925e دارای مجوز رسمی برای سازگاری کامل با برخی از نرم‌افزارهای اداری همچون Skype for Business و Cisco Jabbe است و به‌خوبی با BlueJeans و Broadsoft و LifeSize Cloud و Vidyo و Zoom یکپارچه شده است. این وب‌کم زاویه‌ی دید ۷۸ درجه‌ای ارائه می‌دهد که برای به‌تصویرکشیدن یک یا دو فرد، کافی می باشد. وبکم لاجیتک سی 925 با فناوری RightLight 2 می تواند کیفیت نهایی ویودیوها را در محیط‌های کم‌نور بهبود پیدا دهد. ابعاد وب‌کم برابربا ۲۹ در ۱۲۶ در ۳۲ میلی‌متر است و وزن آن ۱۷۰ گرم اعلام شده است. این وب‌کم از فناوری فوکوس خودکار پشتیبانی می‌کند و دارای دو میکروفون مجزا است.

logitech C925 webcam

وبکم لاجیتک Logitech C930e

وب‌کم C930e درکنار استریمرها، مخصوص کسانی است که از وب‌کم استفاده‌ی کاری دارند و در جلسات متعدد شرکت می‌کنند. این وبکم دارای وضوح 1080p است که زاویه دید عریضی را ارائه می دهد و از بزرگ نمایی دیجیتال پشتیبانی می کند. فناوری های پیشرفته ای در لاجیتک حضور دارد که سبب می شود تا ویدیوهای واضح و باکیفیتی را ثبت کند. وبکم لاجیتک C930e در محیط هایی با نور کم هم عملکرد خوبی دارد وبا وضوح 1080p، فشرده‌سازی ویدئویی H.264 و زاویه‌ی دید عریض ۹۰ درجه‌ای فعالیت می کند. زاویه دیدی که این دوربین دارد 90 درجه است که فرد در فریم تصویر به خوبی جا می گیرد. از جمله ویژگی هایی که این وبکم دارد می توان به پشتیبانی از بزرگ‌نمایی دیجیتالی چهار برابری است که به شما امکان می‌دهد فریم تصویر را به‌دلخواه تغییر دهید. از دیگر فناوری هایی که در لاجیتک وجود دارد این است که می تواند ویدیوهایی جذاب در محیط کم نور فراهم کند که با فناوری RightLight 2 ایجاد می شود. وب‌کم C930e مجوز اختصاصی برای نرم‌ افزارهای سازمانی متنوع دارد. حتی در زمانی‌که پهنای باند اینترنت شما محدود باشد، وب‌کم لاجیتک وعده‌ی ارائه‌ی کیفیت مناسب را می ‌دهد. وبکم لاجیتک با ویژگی Skype for Business بهینه سازی شده است و از فناوری‌های مختلفی برای بهبود کیفیت تصویر استفاده می‌کند.

Logitech C930e

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *